16.8 C
Skopje

7 fakte për vajzën e Princit Harry dhe Meghan Markle, Lilibet


Vajza e Princit Harry dhe Meghan Markle, Lilibet Dian, lindi më 4 qershor 2021 dhe prindërit e saj u lumturuan. E vogla së fundmi ka festuar ditëlindjen e saj të parë, me foto që kanë dalë në dritë dhe janë bërë virale. Por ka disa fakte që mund të mos i dini për të.

Lilibet mori emrin e gjyshes dhe stërgjyshes

Në vitin 2021, çifti mirëpriti Lillibet Dianën në familje dhe shpjegoi pse ajo mori atë emër: “Lillie u emërua pas stërgjyshes së saj, Madhërisë së saj Mbretëreshës Elizabeth, e përkëdhelura e familjes së së cilës është Lillibet. Emri i saj i mesëm, Diana, u zgjodh për të nderuar gjyshen e saj të ndjerë të dashur, Princeshën e Uellsit.’

Eufemizmi “Lillibet” thuhet se ka ardhur kur princesha e re Elizabeth nuk mund ta shqiptonte emrin e saj, kështu që ajo e quajti veten kështu.

Lilibet ka të njëjtin emër të mesëm si Princesha Charlotte

E vogla ndan emrin e mesëm ‘Diana’ me kushërirën e saj, Princeshën Charlotte, e cila është vajza e Princit William dhe Dukeshës së Kembrixhit.

Lilibet ka lindur në një vend të ndryshëm nga vëllai i saj

Dukesha e Sussex-it lindi vajzën e saj në SHBA në spitalin Santa Barbara Cottage, ndërsa djali i saj Archie lindi në Britaninë e Madhe në spitalin Portland në Londër. Kjo nuk ishte domosdoshmërisht një zgjedhje e vetëdijshme, por ishte vendi ku çifti jetonte në atë kohë.

Prindërit e Lilibet e dinin se prisnin një vajzë

Ndryshe nga Archie, Princi Harry dhe Meghan Markle vendosën të zbulonin nëse do të kishin një djalë apo një vajzë kur Meghan ishte shtatzënë me fëmijën e tyre të dytë.

Lilibet është e teta në radhën e fronit

Faqja zyrtare mbretërore shpjegon se Lilibet Mountbatten-Ëindsor është e teta në radhën e fronit, menjëherë pas vëllait të saj Archie.

Lillibet ishte pothuajse një vjeç kur u takua për herë të parë me Mbretëreshën

Kur Princi Harry dhe Meghan Markle ishin në Britaninë e Madhe për Jubileun Platinum të Mbretëreshës, ata morën vajzën e tyre për të takuar monarken për herë të parë , ndërsa takimi u mbajt privatisht dhe larg mediave dhe fotografëve.

Lilith ka të njëjtën shenjë të Horoskopit si Princi Philip

E vogla ka lindur më 4 qershor, gjë që e bën atë një Binjak, e cila është e njëjta shenjë me stërgjyshin e saj Princin Philip./abcnews.al