24.8 C
Skopje

A jeton Michael Schumacher? Misteret që rrethojnë të vërtetën e legjendës gjermane

Në shtator të vitit 2013-të legjenda e Formula 1, Michale Shumacher do të bënte një aksident ndërsa ishte duke bërë ski në alpe.

Që prej atij momenti e vetmja gjë që di publiku është se ndodhej në gjendje kome dhe asgjë më shumë, pasi familja u sigurua që gjithçka të mbetej hermetike.

Por a është ende gjallë Shumacher?

Nga njëra anë familja dhe miqtë e tij pranojë se legjenda vijon të jetojë, por japin pak informacion për shkak të gjendjes jo të mkirë shëndetësore, nga ana tjetër janë sdhe teoricienët konspirativë të cilët herë pas here hedhin teza të tipit, që gjermani mund edhe të ketë ndërruar jetë.

Për t’i dhënë fund kësaj dileme, media greke “Protothema” ka renditur një sërë faktesh dhe analizash për të treguar se çfarë po ndodh me të vërtetë me legjendën e Formula 1.

Muajt ​​e parë

Aksidenti ndodhi në orët e para të 29 shtatorit 2013. Schumacher ishte duke bërë ski me një grup shokësh, mes të cilëve edhe djalin e tij 14-vjeçar, Mick. Për arsye ende të paqarta, Michael doli nga kursi dhe një nga këpucët e tij u kap në një gur. Gjermani humbi ekuilibrin dhe goditi anën e djathtë të kokës në një gur tjetër.

Schumacher kishte veshur një helmetë, e cila sipas ekspertëve i shpëtoi jetën. Por lëndimi ishte shumë i rëndë. Ai u transportua menjëherë me helikopter në spitalin e Grenoble ku iu nënshtrua dy operacioneve. Michael u fut në një koma të induktuar nga e cila gradualisht filloi të dilte disa muaj më vonë.

Në qershor të vitit 2014-të ai u transferua në Spitalin Universitar të Lozanës, ndërsa tre muaj më vonë u kthye në shtëpi për rehabilitim të mëtejshëm. Atje ai ndodhet në një zonë të projektuar posaçërisht ku i ofrohet kujdes njëzet e katër orë nga një ekip prej 15 mjekësh dhe infermierësh.

Në gazeta të ndryshme në atë kohë u raportua se Michael ishte në një karrige me rrota, nuk mund të fliste dhe kishte probleme me kujtesën. Deklarata e vetme zyrtare nga rrethi i Schumacher erdhi përmes menaxheres së tij PR, Sabine Kehm. Konkretisht, Kehm kishte deklaruar se: “Gjendja e Michael po përmirësohet dalëngadalë duke pasur parasysh ashpërsinë e aksidentit të tij”.

Korina dhe lajmet e rreme

Gruaja e pilotit të madh gjerman, Corinna, ka kontroll të plotë se kush do të takohet me Michael. Sipas ish-testuesit dhe shoferit të Ferrarit, Luca Badoer: “Corinna vendos se kush e viziton Michael.” Familja Schumacher ka dashur gjithmonë të qëndrojë larg vëmendjes. Dhe kjo veçori u theksua pas aksidentit të Michael.

Shumë pak njerëz kanë qasje te Michael. Sigurisht, ai vizitohet rregullisht nga familjarët e tij, Sabine Kehm dhe Jean Todt. Ai gjithashtu është vizituar ndërsa ishte në shtëpi nga Ross Braën dhe Luca di Montezemolo.

Megjithatë, Corinna ka mohuar që në fillim të karrierës së tij një vizitë te Willi Weber, menaxherin e Schumacher. Weber kishte deklaruar së fundmi se familja Schumacher e kishte mbajtur atë në distancë sepse kishin frikë se “do t’i tregoja botës të vërtetën”.

Ndoshta fshehtësia e Korinës duket e ekzagjeruar. Megjithatë, nëse marrim parasysh lajmet e rreme që kanë qarkulluar herë pas here për Michael, ndoshta janë të justifikuara. Në vitin 2015, revista gjermane skandaloze “Die Bunte” kishte shkruar – gjoja pas dëshmisë së të afërmve të Michael – se Schumy po ecte përsëri. Çështja kishte arritur në gjykata me revistën duke paguar përfundimisht 50,000 euro kompensim për familjen Schumacher.

Luftimi i pasojave të aksidentit

Deri më tani, të vetmit që kanë komentuar publikisht – por në mënyrë diskrete – gjendjen e Michael janë ish-kolegët e tij te Ferrari. Todt-Brawn dhe di Montezemolo kanë vizituar të gjithë pilotin e madh gjerman, me ish-presidentin francez të FIA-s vizitorin më të shpeshtë nga të tre.

“Michael dhe familja e tij po luftojnë dhe do të vazhdojnë të luftojnë”, tha Todt. “Mund të mos kemi të njëjtin komunikim si më parë. Por gjithçka që kemi përjetuar në të kaluarën na ndihmon në të tashmen. Michael është në duar të mira”, përfundoi ish-kreu i Ferrarit.

Shpresa pas terapisë me qeliza staminale?

Në vitin 2019 u raportua se Michael do t’i nënshtrohej një trajtimi pionier të qelizave staminale nga Dr. Philippe Menasche, i cili e kishte operuar në të kaluarën. Ky trajtim – i cili thuhet se kushton 135.00 euro në javë – kishte për qëllim rigjenerimin e sistemit nervor të Michael.

Sigurisht, rrjedha e këtij trajtimi mbetet një sekret i ruajtur nga afër. Vetë Menasche ishte shprehur se edhe pse revolucionar, ky trajtim “nuk bën mrekulli”. Gazetari francez Jean-Michel Deguis tha për Times: “Qelizat merren nga palca ose zemra e pacientit dhe injektohen në pjesë të tjera të trupit. Zyrtarisht, Menasche e aplikon këtë trajtim vetëm për zemrën”.

Ai gjithashtu pohoi se Schumacher ishte injektuar me Secretin, një proteinë njerëzore që Menasche e ka përshkruar si “lëng qelizash burimore”. Sipas të njëjtit burim, trajtimi ka filluar në tetor 2018.

Po zhvendoseni në Mallorca?

Sido që të jetë, familja Schumacher ende po e mbron Michael nga sytë e publikut. Kohët e fundit, Korina – duke pranuar në emër të Michael nderimin më të lartë të shtetit të Rhine-Ëestphalia – nuk mund ta fshehë emocionin e saj. Pranë saj në çmim, vajza e saj Gina-Maria dhe Jean Todt.

Raportet nga Gjermania duan që familja Schumacher të transferohet në Majorca në të ardhmen e afërt. Për këtë arsye – por edhe për të mbuluar shpenzimet mjekësore – familja ka shitur shtëpinë e tyre në Norvegji si dhe avionin privat. Vlera totale e tyre llogaritet në 30 milionë euro.

Familja thuhet se ka blerë Villa Yasmin në Mallorca jugperëndimore, në pronësi të dikurshme të presidentit të Real Madridit, Florentino Perez. Ata, në fakt, kanë blerë një tjetër parcelë fqinje me vlerë tre milionë euro mbi të cilën synojnë të ndërtojnë objekte të kalorësisë. Si Korinna ashtu edhe Gina-Maria janë adhuruese të këtij sporti të veçantë.

Vazhdo të luftosh Michael

Në dokumentarin e fundit “Schumacher” i cili u shfaq në Netflix të gjithë anëtarët e familjes Schumacher folën për Michael dhe sa shumë u ka ndryshuar jetën aksidenti në Meribel. Mick është shprehur se: “Do të hiqja dorë nga gjithçka vetëm për një rast për të folur me babanë tim për F1. Më kujtohen të gjitha momentet e lumtura që jetuam së bashku, të katër”.

Në pyetjen nëse Schumi është më në fund gjallë, ne citojmë fjalët veçanërisht prekëse të Korina-s: “Michael është këtu. Të ndryshme por të pranishme dhe kjo na jep forcë besoj. Dhe çfarëdo që të ndodhë ne do të vazhdojmë të përpiqemi. Për të vazhduar si familje ashtu siç dëshironte Michael. Le të vazhdojmë me jetën tonë”.

/Abcnews.al/