16.8 C
Skopje

Abakarov shpallet kampion bote/ Shqipëria merr medalje ari në botërorin e mundjes në Serbi

Për herë të parë në histori të mundjes, Shqipëria ka fituar medaljen e arit. Mundësi çeçen Zelimkhan Abakarov i cili garon në ngjyrat e flamurit kuqezi fitoi të artën dhe duke u shpallur kështu kampuon bote në këtët sport, pasi mboshti amerikanin Thomas Gilman në kategorinë 57 kilogramë.

 

Në kampionatin e luajtur në Beograd të Serbisë, Abakarov mposhti kundërshtarin e tij me rezulatin 7 me 2.

 

Kujtojmë që amerikani ishte kampiuoni në fuqi në këtë kategori.

 

Mundësi kuqezi mposhti në gjysmëfinale serbin, Stevan Micic, i cili ishte po ashtu medalist olimpik.

 

Kjo është medalja e dytë e artë që vjen në vendin tone pak javë pasi Luiza Gega fitoi të artën në vrapim.