13/04/2024

Kuriozitet për Andrea Belottin, i cili ishte i përfshirë në ndeshjen e zhvilluar mes Bolonja-s dhe Fiorentina-s që është rikuperimi i javes së 21-të të Serie A, per shkak se Fiorentina luajti Superkupen në Arabi dhe kalendari shtyu sfiden ndaj “kuqebluve”. Belotti në fakt u zgjodh si qendërsulmues nga trajneri Italiano dhe kjo e ka bërë atë protagonist i një ngjarjeje të rrallë, edhe pse jo unike!

Sapo shkeli në drejtkëndëshin e gjelbër, në fakt ai u bë futbollisti që ka luajtur dy herë, dy ndeshje te ndryshme, me dy skuadra te ndryshme, javën e 21-të të Serie A.

20 janarin e kaluar, “Gjeli” zbriti në fushë në minutën e 81-të në sfidën Roma-Verona (ndeshja e vlefshme për javen e dytë të fazës së dytë) dhe për këtë arsye ai do të jetë italiani i dytë që do të riluajë në të njëjtën ditë të Serisë A (që nga ndeshja e sotme e një shërim) pas asaj që kishte ndodhur tashmë me Federiko Kieza.

Çuditërisht, atëherë u përfshi gjithashtu Fiorentina. Anësori dhe djali i artit luajti dy herë në javen e tretë, fillimisht me fanellën e Fiorentinës dhe më pas atë të Juves. Edhe më parë, i ndodhi playmakerit francez Valentin Ejserik, i cili u transferua nga Fiorentina te Hellas Verona në janar.