24/06/2024

Apple tani kryeson në tregun global të smartfonëve, duke e rrëzuar Samsungin nga vendi i parë për herë të parë në 12 vjet.

Gjigandi amerikan i telefonave përbënte më shumë se një të pestën e telefonave të shitur vitin e kaluar, sipas të dhënave nga International Data Corporation (IDC), shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Samsung mori 19.4 për qind të pjesës së tregut me prodhuesit kinezë të telefonave Xiaomi, OPPO dhe Transsion pas.

Shitjet e telefonave inteligjentë kanë qenë të lëkundur pasi shumë njerëz janë përmirësuar gjatë pandemisë.

IDC-ja raporton se pothuajse 1.2 miliardë telefona inteligjentë u shitën vitin e kaluar – një rënie prej më shumë se 3 për qind në krahasim me vitin e kaluar. Është shuma më e ulët e shitur në një dekadë, me shumë konsumatorë që shtrëngojnë telat e tyre përballë sfidave ekonomike dhe normave të larta të interesit. Ekspertët parashikojnë se tregu do të rimëkëmbet këtë vit.