18.8 C
Skopje

Biden: SHBA “s’do largohet” nga Lindja e Mesme, s’do lejojmë që Kina dhe Rusia…

Presidenti Joe Biden, duke folur në një samit të liderëve arabë, tha të shtunën se Shtetet e Bashkuara “nuk do të largohen” nga Lindja e Mesme ndërsa ai përpiqet të sigurojë stabilitet në një pjesë të paqëndrueshme të botës.

Vërejtjet e tij, të mbajtura në Këshillin e Bashkëpunimit të Gjirit në pjesën e fundit të një turneu katër-ditor në Lindjen e Mesme, erdhën mes shqetësimeve rreth ambicieve bërthamore të Iranit dhe mbështetjes për militantët në rajon.

“Ne nuk do të largohemi dhe do të lëmë një vakum që do të mbushet nga Kina, Rusia apo Irani. Ne do të kërkojmë të ndërtojmë këtë moment me lidership aktiv, parimor, amerikan”,-tha Biden.

Megjithëse forcat amerikane vazhdojnë të synojnë terroristët në rajon dhe mbeten të dislokuara në baza në të gjithë Lindjen e Mesme, Biden sugjeroi se ai po kthente një faqe pas pushtimeve të SHBA-së në Irak dhe Afganistan.

“Sot, jam krenar që mund të them se epoka e luftërave tokësore në rajon, luftëra që përfshinin një numër të madh të forcave amerikane, nuk është duke u zhvilluar,” tha ai.

Ai njoftoi 1 miliard dollarë ndihmë të SHBA-së për të zbutur urinë në rajon dhe u bëri presion homologëve të tij, shumë prej të cilëve udhëheqin qeveri represive, që të garantojnë të drejtat e njeriut, përfshirë të drejtat e grave, dhe t’i lejojnë qytetarët e tyre të flasin hapur.