7.8 C
Skopje

Cristiano Ronaldo përballet me sezonin e tij të parë pa marrë pjesë në Champions

E ardhmja e Cristiano Ronaldos te Manchester United po duket gjithnjë e më shqetësuese, pavarësisht aftësisë së tij të vazhdueshme për të gjetur rrjetën, pasi ka shënuar 17 gola në 28 ndeshje në Premier League.

Në fakt, 37-vjeçari është golashënuesi i dytë në Premier League, vetëm pas Mohamed Salah të Liverpool-it.

Megjithatë, United po duron një nga sezonet e tyre më të këqija në historinë e fundit dhe është pesë pikë prapa Arsenalit të vendit të katërt, pasi ka luajtur dy ndeshje të tjera.

“Nuk ka kuptim të flasim dhe të spekulojmë tani për Ligën e Kampionëve”, tha Ralf Rangnick përpara ndeshjes së United me Chelsean në fillim të kësaj jave.”

Pas barazimit 1-1 ndaj Chelsea-t, “Djajtë e Kuq” u kritikuan ashpër nga ish-kapiteni Roy Keane.

“Unë mendoj se kokat e tyre janë larguar tani,” tha Keane për “Sky Sports”.

“Nuk ka intensitet, gjatë gjithë sezonit ata kanë hequr dorë nga shumë mundësi, e kemi parë sërish sonte”.

Realiteti është se sezoni i United ka qenë një dështim, pavarësisht nënshkrimeve me emra të mëdhenj që erdhën në verë si Raphael Varane, Jadon Sancho dhe Ronaldo, i cili ka parë se si kthimi i tij në shtëpi është bërë një makth që mund të përfundojë pa një vend në Champions League sezonin e ardhshëm.

Që kur bëri debutimin e tij për Sporting CP në 2002/03, Ronaldo ka luajtur gjithmonë në Champions League.

Edhe në atë sezon të parë si lojtar i ri, ai luajti një ndeshje kualifikuese të raundit të tretë kundër Interit, megjithëse ata nuk u kualifikuan dhe në vend të kësaj luajtën në Kupën UEFA.

Në sezonin pasues 2003/04, tashmë si lojtar i United, Ronaldo debutoi në fazën e grupeve të Champions League në një humbje 2-1 kundër Stuttgartit.

Që atëherë, ai ka luajtur gjithmonë dhe është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Ligën e Kampionëve (140 gola), ndërsa ka edhe rekordin për më shumë gola në një sezon (17), më shumë gola në fazat eliminatore (67), më së shumti. ndeshje të luajtura (187) dhe ka luajtur në tre finale.

Çuditërisht, vrapimi i jashtëzakonshëm i Ronaldos për t’u paraqitur në kompeticionin më të madh të Evropës mund të marrë fund nëse ai qëndron në United, diçka që Rangnick nuk mund ta konfirmonte./ h.ll/abcnews.al