-0.2 C
Skopje

Djokovic vuan nga një sëmundje, tenisti nga Serbia shpjegon situatën

schedule22:07 – 25 Prill, 2022

Novak Djokovic vuan nga një sëmundje, edhe pse nuk dihet saktësisht se çfarë është.

Serbi ka vendosur se është COVID-19, duke thënë se është diçka që ndikon në metabolizmin e tij.

“Nuk është koronavirus, nuk dua të jap më shumë detaje, por është diçka që ndikon në metabolizmin tim,” shpjegoi Novak Djokovic pas humbjes në finalen e ATP 250 të Beogradit nga Andrey Rublev.

“Është shqetësuese të kesh atë ndjenjë në fushë. Nuk u ndjeva i lodhur deri në fund të setit të dytë. Ndeshja 5-4 ishte një lojë e gjatë dhe atëherë fillova të mos ndihesha mirë.

“Më ka ndodhur edhe në Monte Carlo”, ka rrëfyer Djokovic në një konferencë për shtyp.

Gjatë ndeshjes, lojtari nga Serbia shfaqi shenja të shumta lodhjeje. Ai madje përdorte disa peshqirë akulli kur shkonte në karrige gjatë pushimeve ndërmjet ndeshjeve.

“Nuk më kishte ndodhur kurrë më parë, e njëjta gjë në fazat e hershme të karrierës sime, por fillimisht Monte Carlo dhe më pas këtu. Kështu që mendoj se lidhet me sëmundjen që kalova, e cila ishte diçka e vështirë fizikisht dhe gjithashtu për shëndetin tim. “tha ai pa dhënë detaje të tjera.

Humbja e Djokovic ndaj Rublevit ishte e treta në vitin 2022 pas atyre që pësoi kundër Davidovich (Monte Carlo) dhe Vesely (Dubai).

‘Nole’ do të ketë turneun e tij të radhës në ATP në Mutua Madrid Open./ h.ll/abcnews.al