6.8 C
Skopje

Edhe 3 ditë e ndajnë Aleancën nga VMRO, po vjen Taravari

Aleanca për Shqiptarët duket që është në një krizë të thellë pikërisht për shkak të dorëheqjes së tashmë ish kreut të saj, Ziadin Sela i cili ka informuar se nuk do të rikandidohet përsëri për kreun e partisë por sipas tij, nuk do të tërhiqet nga skena politike dhe publike, duke qëndruar kështu anësh ose nën hije në parti.

Por kjo megjithatë nuk do e ndihmojë aspak partinë që e themeloi ai pas ndarjes nga PDSH, për të mos u afruar me VMRO DPMNE e Hristijan Mickoski pasiqë pikërisht pretendenti për të marrë fronin e partisë Arben Taravari, gjithnjë e më afër është në realizimin e ëndrrës për të bërë Aleancën për Shqiptarët patericë e VMRO DPMNE dhe Mickoskit, e këtë e ka dëshmuar në shumë raste si nëpër fushata parazgjedhore, takime të ndryshme, e madje ai ka shkuar aq larg sa që ka marrë pjesë në tubimet dhe fushatat e VMRO DPMNE me të vetmin qëllim ruajtjen e kolltukut të tij në komunë pasiqë pa ndihmën e tyre ai nuk mund të fitonte mandatin në Gostivar dhe tash për të ardhur në krye të partisë.

Pakënaqësitë e mëdha janë shfaqur kohëve të fundit që nga paralajmërimet e largimit të Ziadin Selës nga Aleanca për Shqiptarët, dorëheqje të shumta kanë ndodhur këtë periudhë, por Taravarit nuk i bëhet aspak vonë pasiqë vetëm edhe tre ditë e ndajnë Aleancën nga VMRO DPMNE dhe në krye të saj vjen Arben Taravari!