-0.2 C
Skopje

Elizabeth & Philip, dashuria që shënoi jetën e mbretëreshës


Një nga faqet më romantike në romanin magjepsës që ishte jeta e mbretëreshës Elizabeth ishte padyshim lidhja e saj e dashurisë me Princin Philip, të cilin ajo e donte kundër dëshirës së familjes së saj.

Elizabeth dhe Philip u takuan për herë të parë në vitin 1934 në dasmën e Princeshës Marina të Greqisë dhe Dukës së Kentit. Deri në vitin 1939, Lilibet, siç e quanin me dashuri prindërit e saj princeshën, ishte marrëzisht e dashuruar me princin e ri grek. I gjatë, biond, atletik, Mbretëresha Elizabeth e quajti atë “Viking”.

Filluan të shkëmbejnë letra, por mjaftuan pengesat në marrëdhënien e tyre. Filipi ishte një i krishterë ortodoks dhe vinte nga një familje “e thyer”. Babai i tij thuajse u ekzekutua nga qeveria greke. Nëna e tij kishte kaluar vite në një spital psikiatrik dhe dilte e veshur si murgeshë. Familja mbretërore së cilës i përkiste ishte në mërgim. Sikur të mos mjaftonte kjo, tre motrat e tij ishin martuar me princa gjermanë që bashkëpunonin me nazistët.

Reagimi i Windsors

Prindërit e Elizabeth gjithashtu nuk nxituan për një bashkim të çiftit. Megjithatë, xhaxhai i Filipit, Lordi Mountbatten, me lidhje të forta familjare me familjen mbretërore të Anglisë, e kishte marrë Filipin nën mbrojtjen e tij. Ai kishte vendosur që ta bënte atë bashkëshortin e mbretëreshës së ardhshme. Edhe duke pritur me padurim riemërimin e Shtëpisë së Ëindsor në Shtëpinë e Mountbatten. Më e rëndësishmja, për Elizabetën, Filipi ishte i vetmi.

Çifti në Buckingham Palace pak para dasmës së tyre në 1947.

Mbreti George, duke e ditur se sa i vështirë do të ishte roli i mbretëreshës së ardhshme, donte të paktën ta lejonte të zgjidhte atë që donte si partnere. Kështu, në fund, Filipi hoqi dorë nga titujt e tij grekë dhe danezë. Ai u konvertua në anglikanizëm dhe më 20 nëntor 1947 u martua me mbretëreshën e ardhshme.

Dasma përrallore

Dasma mbretërore, e para që nga lufta, shënoi fillimin e një epoke të re për Anglinë. Mijëra njerëz u rreshtuan në rrugë për të parë princeshën të mbërrinte në Westminster të shoqëruar nga Mbreti George. Për të krijuar fustanin e nusërisë së Elizabeth, i projektuar nga Norman Hartnell, u dërguan kupona nga i gjithë vendi. Britania ishte ende në masa shtrënguese. Ndërkohë, Princesha bëri grimin e saj. Në mëngjesin e misterit dhe pak para se princesha të nisej për në kishë, diadema që kishte veshur u thye.

Çifti në ditën e dasmës

Për fat të mirë, argjendari mbretëror ishte vigjilent. Ndërsa Elizabeth shqetësohej dhe nëna e saj u përpoq ta qetësonte, ajo arriti të riparonte diademën deri në ceremoni. Ceremonia u transmetua me radio për një audiencë prej më shumë se 200 milionë në mbarë botën. Çifti mori 2500 dhurata nga e gjithë bota dhe mori 10000 telegrame urimi.

Hija e kurorës

Pas martesës së tij çifti kaloi disa vite në Maltë për shkak të detyrimeve të Filipit me Marinën. Ata ishin ndoshta më të shkujdesurit. Pas vdekjes së papritur të mbretit George dhe ngjitjes së Elizabeth në fron, hija e kurorës ra në jetën personale të çiftit.

Historiani Dr Piers Brendan e paraqet Filipin në jetën e tij të hershme martesore si qejfli. Ai shpesh festonte me kërcimtare të zhveshura dhe alkool në klubet private të Sohos në shoqërinë e yjeve si David Niven. “Mbretëresha u shqetësua veçanërisht nga kjo, veçanërisht kur princi u kthye i dehur”, thotë ai… Kishte vërtet një kohë krize në marrëdhëniet midis mbretëreshës dhe Filipit. Për disa ajo ndodhet në dekadën që ndan lindjet e dy fëmijëve të parë të çiftit dhe dy djemve që pasuan.

Philip dhe Elizabeth në 1951 me fëmijët e tyre Karolos dhe Anna.

Vetë princi kishte thënë me shaka se nuk mund të bënte kurrë asgjë jashtë kufijve. Që nga momenti i martesës dhe gjatë gjithë jetës së tij ai shoqërohej vazhdimisht nga një polic. Pavarësisht gjithë kësaj, e vërteta është se nevoja e Filipit për të pasur pranë vetes vajza të bukura nuk fshihej. Edhe sikur marrëdhëniet mes tyre të ishin të pafajshme.

Receta e artë

Në vitin 1997, me rastin e përvjetorit të tyre të artë të martesës, mbretëresha Elizabeth foli me fjalë veçanërisht të ngarkuara për burrin e saj. Mbretëresha shpjegoi se gjatë gjithë këtyre viteve Princi Philip ka qenë forca dhe streha e saj. Vetë Filipi ka treguar ndonjëherë se qëllimi i tij i vetëm nuk është të zhgënjejë kurrë mbretëreshën.

Filipi dhe Elizabeta shijuan shoqërinë e njëri-tjetrit më shumë se çdo gjë.

Pavarësisht thashethemeve, skandaleve dhe vështirësive, Filipi dhe Elizabeth me sa duket kishin arritur të gjenin recetën magjike: Jo vetëm për të zbutur çdo dallim dhe problem që kishin gjatë gjithë këtyre dekadave që ishin bashkë, por edhe të mbeten aleatët dhe shoqëruesit më të mirë.

Vitet e fundit nuk kanë qenë të lehta për mbretëreshën dhe princin Philip. Një aksident automobilistik në të cilin ai u përfshi dhe një sërë problemesh shëndetësore çuan në tërheqjen e tij nga të gjitha detyrat mbretërore, ndërsa në të njëjtën kohë skandalet e djalit të dytë të Princit Andreë dhe përfshirja e tij në çështjen Epstein, si dhe famëkeqja Megxit solli vëmendjen gjatë viteve të fundit të çiftit.

Megjithatë, për shkak të karantinës, çifti pati mundësinë të kalonte më shumë kohë së bashku se kurrë në një përditshmëri shumë më të qetë se sa ishin mësuar. Princi Philip ndërroi jetë më 9 prill 2021 nga koronavirusi, ndërsa Mbretëra 16 muaj më vonë…/abcnews.al