25/02/2024

Futbolli do të kthehet në shtëpitë e tij historike në Mbretërinë e Bashkuar dhe Republikën e Irlandës, pasi u bë e ditur se ato do të jenë vendet pritëse të vetme për Kampionatin Evropian të Futbollit për meshkuj në vitin 2028. UEFA njoftoi të mërkurën se Turqia, e cila kishte shfaqur ambicie për të organizuar turneun, ka hequr dorë nga oferta e saj, duke lënë rrugën të hapur për ofertën e përbashkët të Mbretërisë së Bashkuar dhe Irlandës.

Lajmi ishte i parashikueshëm, pasi Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda ishin favoritet për vitin 2028 qysh kur Federata Angleze e Futbollit deklaroi se nuk do të garonte për Kupën e Botës FIFA për meshkuj në vitin 2030. UEFA donte një vend me një treg futbolli të zhvilluar për të strehuar turneun e vitit 2028, pasi ajo synon të rimarrë fitimet që humbi nga turneu i shtyrë nga Covid i vitit 2021. Turqia kishte një interes për 2028 dhe 2032, por kjo krijoi konflikte me planet e saj, dhe ajo vendosi të bashkohej me Italinë për një ofertë për edicionin 2032.
Euro 2028 do të ketë 24 skuadra që do të luftojnë për trofeun në 10 stadiume në pesë vende pritëse. Nga këto stadiume, gjashtë, duke përfshirë Villa Park, St James’ Park dhe stadiumin e ri të Evertonit Bramley Moore Dock, do të jenë në Angli. Hampden Park në Glasgow, Stadiumi Principality në Cardiff, Stadiumi Aviva në Dublin dhe Casement Park në Belfast do të jenë vendet e tjera ku do të zhvillohen ndeshjet.