24/06/2024

Girona, ekipi i ri i garave, po shkëlqen në fillim të sezonit. Liderojnë renditjen, duke lënë pas ekipet e mëdha si Real Madridi dhe Barcelona. Tifozeria e tyre është e flaktë dhe ata po fitojnë me lojë të bukur.

Girona po e bën një sezon të jashtëzakonshëm! Ata po fitojnë me lojë të shkëlqyeshme dhe po shkëlqejnë në renditje. Me 6 fitore dhe 1 barazim, ata janë liderë me 19 pikë. “Estadio Montilivi” është një arenë e tmerrshme për kundërshtarët. Gjithashtu, lojtarët e Gironas janë të përbërë nga një kombinim i të rinjve dhe veteranëve, duke sjellë talent dhe eksperiencë në ekip. Ata nuk njohin fjalën “dorëzim” dhe po e dëshmojnë këtë në çdo ndeshje.

Uruguaiani u bashkua me klubin e Gironas në sezonin 2017/18, pasi luajti për Albacete, Levante dhe Espanyol. Ai shënoi 116 gola në 212 ndeshje, duke u bërë golashënuesi më i mirë në historinë e klubit. Edhe pse iu ofruan oferta më të mira, ai vendosi të qëndrojë në Girona dhe ishte një faktor kyç për kthimin e tyre në La Liga. Futbolli është plot surpriza, si rasti i Leicester City në sezonin 2015/16.