24/06/2024

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, të enjten bëri thirrje për t’i dhënë fund armiqësive përgjatë vijës kufitare të përcaktuar nga OKB-ja midis Izraelit dhe Libanit, duke shprehur shqetësimin për rrezikun e “konfliktit më të gjerë me pasoja shkatërruese për Rajoni”.

“Ndërsa shkëmbimi i zjarrit vazhdon përgjatë Linjës Blu, Sekretari i Përgjithshëm u bën thirrje sërish palëve që të pushojnë zjarrin si çështje urgjente”, tha zëdhënësi i Guterres, Stephane Dujarric, në një deklaratë për shtyp në Nju Jork.

“Këto shkëmbime zjarri mund të ndezin një konflikt më të gjerë me pasoja shkatërruese për rajonin. Qindra jetë njerëzore janë humbur tashmë, mijëra njerëz janë zhvendosur, shtëpi dhe jetë janë shkatërruar në të dy anët e Vijës Blu. Zjarret e shkaktuara nga shpërthimet shkatërrojnë komunitetet dhe mjedisin”, shtoi ai.

Praktikisht shkëmbimet e përditshme të zjarrit midis forcave të armatosura izraelite dhe Hezbollahut libanez janë përshkallëzuar më tej ditët e fundit në mes të luftës në Rripin e Gazës midis Izraelit dhe lëvizjes islamike palestineze Hamas, aleat i së cilës është Hezbollahu.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të mërkurën se forcat e armatosura të Izraelit janë “gati për operacione shumë intensive” në të ashtuquajturin front verior, pasi raketat dhe dronët e lëshuar nga Hezbollahu shkaktuan zjarre pyjore përgjatë kufirit në fillim të kësaj jave, duke zhvendosur mijëra banorë të tjerë.