27.8 C
Skopje

Ish-partnerja e Elon Musk kundër Zuckerberg: I paaftë për të drejtuar “Metaverse”


schedule08:47 – 28 Gusht, 2022

Mark Zuckerberg mund të konsiderohet nga disa si një udhëheqës i aftë i teknologjisë, por këngëtarja Grimes nuk duket se ndan të njëjtën pikëpamje. Në fakt, duhet shumë përpjekje për ta bindur atë, pasi në postimin e saj më të fundit në Tëitter ajo e quan atë “krejt të papërshtatshëm” për të drejtuar “Metaverse”.
Këngëtarja 34-vjeçare dhe ish-partnerja e Elon Musk shprehu publikisht përbuzjen e saj për avatarin e ri të Metaverse në Facebook që Zuckerberg postoi.
“Nëse Zack po ‘mbikëqyr Metaverse’, atëherë ai ka vdekur dhe njerëzit që kujdesen për artin dhe kulturën, le të ndërtojnë diçka tjetër. Gjithashtu, ky është art i keq”, ka shkruar këngëtarja në Twitter, nën avatarin e saj.


“Cilësia e këtij imazhi flet vetë se sa e pamjaftueshme është të krijosh një realitet alternativ. Fjalë për fjalë edhe lojërat indie duken më mirë”, shtoi ajo.
Javën e kaluar, Mark Zuckerberg postoi një imazh të avatarit të tij Metaverse në llogarinë e tij në Instagram, por përgjigja e publikut nuk ishte ajo që ai priste. Për këtë arsye, pak ditë më vonë ai postoi një version tjetër të saj.
“E di që fotografia që postova në fillim të kësaj jave ishte mjaft mesatare. Është marrë shumë shpejt. Grafikat në Horizon janë të afta për shumë më tepër dhe po përmirësohen kaq shpejt”, shkroi ai në Instagram. /abcnews.al