24/06/2024

Italia thotë se sulmet izraelite ndaj civilëve palestinezë në Gaza nuk janë më të justifikueshme në një nga kritikat më të forta që Roma ka bërë deri më tani kundër luftës së Izraelit në enklavë.

“Ka një situatë gjithnjë e më të vështirë në të cilën populli palestinez po vritet pa marrë parasysh të drejtat e burrave, grave dhe fëmijëve të pafajshëm që nuk kanë asnjë lidhje me Hamasin dhe kjo nuk mund të justifikohet më”, tha ministri i Mbrojtjes Guido Crosetto.

Crosetto tha se Italia ishte dakord në parim me përgjigjen izraelite ndaj sulmit të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor, por shtoi se duhej bërë një ndryshim midis grupit dhe popullit palestinez.

Të shtunën, kryeministrja italiane Giorgia Meloni dhe ministri i jashtëm Antonio Tajani takuan kryeministrin palestinez Mohammed Mustafa në Romë, duke përsëritur mbështetjen e tyre për një armëpushim dhe duke i kërkuar Hamasit të lirojë robërit izraelitë. /vizionplus.tv