10.8 C
Skopje

Levica do t’i varros Besën dhe Aleancën

Nga Sasho Ordanovski

Nuk është hera e parë në historinë e demokracisë maqedonase që parashikimi se si do të jetë rezultati politik në të ardhmen e parashikueshme do t’i bëjë parashikimet astrologjike të zodiakut të duken si një disiplinë shkencore e bazuar mirë. Në favor të kujt politik do të rreshtohen yjet kryesorë dhe plejadat e tyre të koalicionit? Në fund të fundit, të gjithë do të flasin për këtë sot…

Nga ngjarjet e fundjavës, kuptuam se 61 nënshkrime ishin të përbëra nga deputetët që do të pajtoheshin për rrëzimin e Qeverisë së LSDM-së, BDI-së dhe partive të mbetura të koalicionit në qeverisjen aktuale. Por çfarë atëherë, nuk e kuptuam. Nëse qeveria funksiononte si “brirët e kaut në thes” (dhe të tilla janë rezultatet e qeverisjes së saj), kjo mazhorancë e sapokrijuar – nëse do të zgjasë fare deri të hënën në mesditë! – është si “kthetra fildishi (në maqedonisht, quhet bivni) në thes”, që kërcënon rezultate edhe më të këqija para se të bëhet fjalë për qeverisjen: VMRO-DPMNE-ja më tepër i “thoqi” rezultatet zgjedhore të Aleancës dhe Alternativës, por duke u ulur në një tavolinë me të majtën radikale nacionaliste dhe antiperëndimore të djathtë mund t’i pushtojë fjalë për fjalë, me BESA-n e sapoardhur në atë shoqëri.

Sepse me këtë mazhorancë mund ta rrëzojnë këtë Qeveri, por nëse formojnë të tyren, një qeveri e tillë në Parlament do të jetë “piano” – pakicë, me mbështetjen e dy votave të së majtës që nuk do të hynte në të re. qeveria – dhe stabiliteti i saj do të varet nga deklaratat e përditshme budallaqe të Apasiev dhe shokëve të tij. Mickoski disi mund ta “trette” këtë, por do të ishte shaka t’i përcillje liderët e partive shqiptare në atë qeveri, kur ata thirren pafund për politika në fusha kyçe të brendshme dhe ndërkombëtare të vendit. Vini re ben, roll calls nuk do të vijnë vetëm nga Maqedonia.

Mos ndoshta ndërkohë që po e lexoni, tashmë janë anëtarësuar deputetë të tjerë dhe të tjerë janë “përjashtuar” nga një mazhorancë kaq e re qeveritare, duke eliminuar “toksicitetin” e së majtës? Për këtë janë të paktën 5-6 mina të tjera në Parlament ku zgjedhjet janë personale (çdo të thotë kjo), sepse ideologjitë janë hedhur prej kohësh në gropë. Kjo zgjedhje është më delikate për DOM-in dhe LDP-në, sepse supozohet se ata e kuptojnë se vendimi për ta mbështetur ose jo Mickoskin do të varet nga mbijetesa e tyre (ajo folje është e saktë) në zgjedhjet e ardhshme.

Politika kryesore qeverisëse në një platformë të tillë qeveritare do të reduktohej në një dëshirë të fortë për hakmarrje. Partitë shqiptare e urrejnë BDI-në, VMRO-DPMNE-ja e urren LSDM-në, por problemi është se hakmarrja është më efektive kur shërbehet e ftohtë, dhe kjo nxehet shumë para se të serviret. Nëse është, do të jetë një “festë për popullin” e nxehtë me shumë energji negative dhe “gjak” të derdhur në rrjetet sociale (me shpresën se “gjakderdhja” do të përfundojë atje), dhe kur dëshira të kalojë në dy. ose tre muaj, lista e problemeve reale në qeverisjen e vendit do të bjerë mbi kokën e tyre edhe më rëndë se ajo aktuale, plus ndërlikimet e reja që tani vetëm mund të hamendësohen. Ai “demaskimi” i tyre mund të jetë një pozicion i keq fillestar për zgjedhjet e parakohshme të shtyra. Është shumë më e lehtë të ulesh në opozitë dhe të përgojosh “vuajtjet e popullit”; kur je në pushtet, “populli” është në juridiksionin tënd dhe nervat e tyre janë mjaft të holla.

Prandaj, largimi sa më i shpejtë për zgjedhje të parakohshme duket se do të jetë alternativë më e mirë për mazhorancën e re të sapo shpallur në Kuvend. Por, nëse VMRO-DPMNE arrin një rezultat të mirë në zgjedhje të tilla të supozuara (me LSDM-në në një rrëzim të parashikueshëm, të zgjeruar brendapartiak), dhe e majta fiton 2-3 plus deputetë nga numri aktual në këtë Kuvend, që do të jetë rezultatin e bllokut të partive shqiptare kundër BDI-së, askush nuk mund ta supozojë me siguri. Të mos formohet qeveria mes Mickoskit dhe Ahmetit (për çka lideri i VMRO-DPMNE-së lë hapësirë ​​të qartë në të gjitha deklaratat aktuale); apo Sela dhe shoqëria, për të shmangur atë “gisht në gojë” paszgjedhore VMRO / BDI, nuk duhet të vendosin pastaj të hyjnë në një qeveri koalicioni me një të majtë të forcuar numerikisht… E, edhe kjo do të ishte një vetëvrasje politike. vënia e gishtave diku tjetër, dhe nuk duket joreale.

E gjithë kjo është një supozim “i ngushtë” i bazuar në rezultatet e zgjedhjeve aktuale lokale dhe peripecitë që pasuan. Ku do të shkojnë, pra, votat e qindra mijëra votuesve që vendosën t’i “flenë” në mënyrë aktive apo pasive zgjedhjet lokale – këtë, në kuadrin e zgjedhjeve parlamentare, askush nuk e di saktësisht.

Së fundi, opozita nxitoi, duke u mburrur për “valën e lartë” aktuale të rezultateve të zgjedhjeve vendore, të mburret me një shumicë të re në Parlament. Qeveria, me të drejtë, tani thotë hajde të shkojmë, të votojmë dhe të shohim nëse e keni apo jo. Edhe tani Zaev nuk duhet të ngutet që zyrtarisht të dorëzojë dorëheqjen në procedurë parlamentare, sepse iniciativën e merr vullnetarisht opozita.

Por, nëse nuk arrijnë ta mbivotojnë dhe rrëzojnë shumicën qeverisëse, atëherë AI “hapin derën” Zaevit të mendojë nëse nuk do ta tërheqë dorëheqjen nga posti i kryeministrit?! Presionet për të ndryshuar vendimin e tij është i madh si brenda dhe jashtë vendit, do të mbetet turpi personal i vetë Zaevit për të arritur atë që ka shpallur me vendosmëri. Në këtë situatë, ai rezultat (i përkohshëm) është i mundur, i diktuar nga realiteti politik dhe jo nga emocionet e sinqerta të një lideri.

Bullgarët kanë një thënie popullore: “Eja i keq, se pa ty edhe më keq!”… Kjo është “historia e përbashkët” – hehehe – që ndajmë me fqinjin tonë lindor. Virusi i së keqes së tyre të brendshme politike është transmetuar edhe këtu, në mungesë të vaksinave perëndimore të premtuara dhe të padorëzuara…

P.S. Ky tekst publikohet të dielën herët pasdite… Kohë të vështira për analizë – kushedi se çfarë do të na presë deri të hënën në mëngjes! Kontrollova edhe horoskopin astrologjik, as aty nuk ka indikacione të qarta politike.