20/07/2024

Shtetet e Bashkuara po përdorin vonesën e Izraelit në nisjen e një ofensive tokësore në Gaza për të nxitur sistemet mbrojtëse në rajon mes frikës në rritje se Irani dhe përfaqësuesit e tij do të përshkallëzojnë sulmet ndaj forcave amerikane dhe interesave aleate sapo të fillojë pushtimi, thonë zyrtarëve.

Lëvizja për të forcuar sigurinë e tij në rajon dhe për të ndërtuar një aftësi të mjaftueshme mbrojtëse për të penguar Iranin vjen pas një duzinë apo më shumë sulmesh ndaj trupave amerikane që nga 18 tetori, të cilat kanë plagosur dy duzina personel amerikan, thanë zyrtarët.

Washingtoni po kërkon më shumë ndërsa Izraeli përgatitet për sulmin e tij ushtarak në Gaza.

Ndërsa zyrtarët amerikanë thonë se pushtimi i planifikuar i Izraelit është penguar pjesërisht nga mosmarrëveshjet brenda aparatit të tij të sigurisë në rrugën përpara, Washingtoni ka bërë gjithashtu pyetje hetuese në lidhje me strategjinë e Izraelit që e kanë ndihmuar ushtrinë izraelite të përsosë planet e saj.

Të martën mbrëma, kur u pyet nëse SHBA po i kërkonte Izraelit të vononte pushtimin tokësor, presidenti Joe Biden tha se “izraelitët po marrin vendimet e tyre”.

Por zyrtarët dhe strategët ushtarakë në Washington e kanë mirëpritur këtë pauzë, duke thënë se ajo i ka dhënë kohë SHBA për të dërguar mbrojtje ajrore, personel shtesë dhe anije në rajon për të mbrojtur popullin e tij dhe për të penguar Teheranin ndërsa tensionet përshkallëzohen në të gjithë rajonin.

Izraeli ka kryer qindra sulme ajrore duke synuar udhëheqjen, armët dhe qendrat e komandës së Hamasit, ndër caqet e tjera, sipas ushtrisë izraelite.

“Është më e lehtë për ne t’i pengojmë ata pasi më shumë forca hyjnë në teatër dhe Izraeli forcohet çdo ditë”, tha gjenerali në pension Frank McKenzie, i cili udhëhoqi forcat amerikane në Lindjen e Mesme nga 2019 deri në 2022.

“Koha është miku ynë këtu”.

SHBA vlerëson se lëvizja e saj për të vendosur më shumë asete ushtarake në rajon në dy javët e fundit – duke përfshirë ardhjen e dy grupeve të reja sulmuese detare në Mesdhe – ka ndihmuar në mbajtjen e Iranit nga përplasja. Por zyrtarët thonë se përfaqësuesit e Teheranit ende përbëjnë një kërcënim të rëndësishëm për asetet dhe personelin amerikan.

Një zyrtar i lartë amerikan tha: “Ajo që po shohim është shqetësuese. Ne kemi indikacione se ka grupe në rajon që kanë dëshirë të përshkallëzohen dhe kjo është arsyeja pse ne kemi forcuar praninë tonë ushtarake dhe kemi komunikuar se kemi forcuar praninë tonë ushtarake”.

Disa zyrtarë thanë se SHBA ishte veçanërisht e shqetësuar për Hezbollahun me bazë në Liban, i cili mbështetet nga Irani. Forcat izraelite dhe grupi militant – i cili luftoi një luftë 34-ditore në 2006 – kanë shkëmbyer raketa ndërkufitare në dy javët e fundit, megjithëse të dyja palët duket se po kërkojnë të shmangin një konflikt të plotë.

Të martën, një agjenci lajmesh pranë Gardës Revolucionare të Iranit tha se përfshirja e Hezbollahut në një luftë me Izraelin tani ishte “e mundshme” dhe mund të përdorte raketa të drejtuara me saktësi me një rreze të afta për të goditur të gjithë Izraelin.

Grupet shiite të mbështetura nga Irani thuhet gjithashtu se kanë lëvizur nga Iraku në Sirinë perëndimore pranë kufirit izraelit, duke ngritur alarmin tek zyrtarët amerikanë. Baza amerikane Ain al-Asad në Irakun perëndimor u shënjestrua nga raketat në fillim të kësaj jave, si dhe garnizoni Al Tanf në Siri.

Lëvizjet e grupeve të milicisë shënojnë një shenjë ogurzezë përshkallëzimi edhe përpara se aleati më i ngushtë i SHBA-së në rajon të nisë një pushtim të Gazës të kontrolluar nga Hamasi – një moment cenueshmërie për SHBA-në dhe partnerët e saj, thanë zyrtarët.

Gjenerali në pension Joseph Votel, i cili udhëhoqi Komandën Qendrore të SHBA nga 2016 deri në 2019, tha: “Mundësia tjetër që mund të paraqitet do të ishte një inkursion i konsiderueshëm tokësor në Gaza nga izraelitët, sepse kjo do të përfshijë shumë burime dhe do të vendosë shumë fokusohu [aty]”.

Ndërsa administrata Biden vlerëson se Teherani nuk dëshiron të përballet drejtpërdrejt me SHBA-të ose Izraelin, ajo pret që ai të vazhdojë të aktivizojë përfaqësuesit rajonalë për të goditur në vend të kësaj. Zyrtarët kanë thënë se përveç mbështetjes dhe inkurajimit të sulmeve ndaj forcave dhe bazave amerikane, Irani në disa raste po i lehtëson në mënyrë aktive sulmet.

“Unë vlerësoj se ata nuk duan të hyjnë në të me ne dhe ne sigurisht nuk duam të hyjmë në të me ta”, Senatori Jim Risch, republikani i lartë në komitetin e marrëdhënieve të jashtme të Senatit, i cili ka marrë disa informime mbi konflikti i vazhdueshëm dhe përgjigja e SHBA-së, tha për “Financial Times”.

Grupet e lidhura me Iranin kanë shënjestruar forcat ose bazat amerikane në rajon të paktën 12 herë që nga 18 tetori, sipas një zyrtari amerikan.

USS Carney, pjesë e grupit sulmues të transportuesit Eisenhower aktualisht në Detin e Kuq Verior, rrëzoi gjithashtu 15 dronë dhe katër raketa lundrimi të lëshuara nga militantët Houthi të mbështetur nga Irani në Jemen, të cilat ishin drejtuar drejt Izraelit.

“Ata nuk po i frenojnë gjërat”, tha zyrtari i lartë amerikan, duke iu referuar përfshirjes së Iranit.

Rreth 30 mijë forca amerikane janë në Lindjen e Mesme, duke përfshirë 3 mijë e 500 në Irak dhe Siri për të këshilluar dhe ndihmuar forcat lokale që ende luftojnë Shtetin Islamik. SHBA mban baza dhe objekte në të gjithë rajonin, duke përfshirë Flotën e Pestë të Marinës në Bahrein dhe Bazën Ajrore Al Udeid në Katar.

Zyrtarët amerikanë thonë se janë veçanërisht të shqetësuar për përshkallëzimin e kërcënimeve ndaj personelit amerikan në Irak dhe Liban, ku ata kanë bërë thirrje për largimin e personelit jourgjent. Pentagoni dhe Departamenti i Shtetit po punojnë për planet e emergjencës për evakuimin më të gjerë të amerikanëve nga vendet dhe të tjerët në rajon.

Por aleatët e Washingtonit në të gjithë Gjirin, të cilët mbështeten në SHBA për mbrojtje, mund të jenë gjithashtu të prekshëm. Milicitë Houthi të mbështetura nga Teherani pretenduan një sulm me dron në Abu Dhabi vitin e kaluar, ndërsa Irani gjithashtu ka ngacmuar anijet që operojnë në Gjirin Persik vitet e fundit.

Në vitin 2019, SHBA vlerësoi se Irani qëndron pas një sulmi shkatërrues në infrastrukturën e naftës në Arabinë Saudite.

Biden foli të martën me princin saudit të kurorës Mohammed bin Salman dhe “pohoi se Shtetet e Bashkuara mbështesin plotësisht mbrojtjen e partnerëve amerikanë që përballen me kërcënime terroriste, qofshin nga aktorët shtetërorë apo jo shtetërorë”.

Kërcënimi i përshkallëzimit midis Iranit dhe SHBA-ve vjen vetëm disa javë pasi vendet shkëmbyen të burgosur, duke sjellë shpresa për përmirësimin e marrëdhënieve. Por që nga sulmet e Hamasit, zyrtarët amerikanë publikisht dhe privatisht paralajmëruan Teheranin që të përfshihej në konfliktin në Izrael dhe Gaza.

Zyrtarët aktualë dhe ish-zyrtarët amerikanë thanë se Uashingtoni dhe Teherani po ngjitnin një të ashtuquajtur shkallë përshkallëzimi, me një potencial të lartë për llogaritje të gabuara ose keqkuptime.

Zyrtarët vlerësojnë se Teherani mendon se ka shumë për të fituar nga fuqizimi, inkurajimi dhe mbështetja publike e veprimeve të përfaqësuesve të tij kundër Izraelit dhe SHBA-ve, edhe nëse ai nuk përfshihet plotësisht në një konflikt.

Norman Roule, një ish-zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane i cili u fokusua në Lindjen e Mesme, tha: “Këto veprime përforcojnë ndikimin e Iranit në rajon, potencialisht reduktojnë ndikimin e SHBA-ve dhe komplikojnë planet e shteteve të moderuara arabe për një afrim të hershëm me Izraelin”.

Irani dhe përfaqësuesit e tij gjithashtu besojnë se mund të godasin në një farë mase pa rrezikuar një konflikt të plotë, shtoi ai.