0.8 C
Skopje

Lirohet Fjolla Morina, Policia e Kosovës jep detaje


schedule20:50 – 4 Maj, 2022

Fjolla Morina është liruar nga Prokuroria Themelore e Prishtinës, pasi që u arrestua sot në rrugën “Ahmet Krasniqi” në Prishtinë.

Lajmin e ka konfirmuar për mediat lokale zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha. Sipas tij, këngëtarja është liruar me procedurë të rregullt pas arrestimit.

LEXO EDHE: Arrestimi i Fjolla Morinës, reagon avokati i këngëtares

“Personi i apostrofuar është ndaluar për verifikim bazuar në një urdhër aktiv ndërkombëtar dhe duke marr parasysh vendimet e organeve të drejtësisë, me urdhër të prokurorit e njëjta është lënë e lirë. Për detaje tjera luteni që të ju adresoheni organeve të drejtësisë”, citohet të këtë thënë Hoxha për mediat.

LEXO EDHE: Fjolla Morina tregon për herë të parë si qendron e vërteta e arrestimit

Fjolla Morina ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpoli, pasi mbi të rëndon akuza për trafikim të armëve dhe municionit në Shqipëri.

Morina kërkohet nga 21 prilli 2021, një muaj pasi gjykata e Kukësit e dënoi me 6 vite burgim për “trafik të armëve dhe municionit”.

Arrestimi i Fjolla Morinës u bë në shtator të vitit të 2020, në pikën e kalimit kufitar Morinë, ku këngëtares iu gjet një armë zjarri pistoletë tip “Zoraki” me 23 fishekë. Ajo është justifikuar përballë oficerit të Krimeve se i ndërronte çantat e dorës shpeshherë dhe se nuk e dinte çfarë kishte brenda saj./abcnews.al