13.8 C
Skopje

Mariçiq me rastin e 9 majit: Si asnjëherë më parë na duhen vlerat bazë evropiane

Kjo datë historike na paralajmëron se e keqja e bëri fashizmi nuk duhet të përsëritet kurrë për të mirën e gjeneratave të ardhshme, tha zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, në një video fjalim me rastin e 9 majit – Ditës së fitores mbi fashizmin dhe Ditës së Evropës duke shtuar se kjo datë është simbol i heroizmit dhe unitetit të njerëzve që mbrojtën vendet e tyre dhe mbarë botën nga, siç theksoi, e keqja më e madhe e shekullit të kaluar – fashizmi, transmeton Portalb.mk.

“Në të njëjtën kohë, kjo datë na detyron të vazhdojmë të ushqejmë parimet e vërteta të ndërtimit të paqes, unitetit, stabilitetit dhe lirisë”, tha Mariçiq.

Në urimin me mesazh për paqe, unitet, bashkim dhe solidaritet, zëvendëskryeministri kujtoi se sot festohet fitorja e demokracisë, vlerave evropiane, tolerancës dhe dialogut, në përmbushjen e vizionit të Robert Schuman dhe Jean Monnet. Ai shtoi se kjo ditë është një mundësi për të bërë homazhe dhe për të shprehur mirënjohjen për atë që ka bërë Bashkimi Evropian në interes të paqes, stabilitetit dhe zhvillimit të kontinentit.

“9 maji i këtij viti shënohet nga Evropa dhe bota në kushte të krizës së sigurisë, ekonomike dhe energjetike dhe prandaj, si kurrë më parë, na duhen themelet e vlerave evropiane: solidariteti, uniteti dhe bashkëpunimi”, tha zëvendëskryeministri Mariçiq.

Sfidat aktuale, sipas Mariçiqit, tregojnë pa mëdyshje se zgjerimi, si politika më e suksesshme e Bashkimit Evropian, është ende mënyra e vetme për të forcuar dhe mbrojtur sigurinë, paqen dhe përparimin e Evropës dhe se një politikë koherente e dyerve të hapura do të kthehet lart në agjendë. Bashkimi Evropian do të vazhdojë të japë rezultate në periudhën në vijim.

“Qëllimi ynë dhe garancia e vetme për një të ardhme me prosperitet për brezat e sotëm dhe të ardhshëm është Bashkimi Evropian. Kjo është arsyeja pse mbetemi të përkushtuar përgjithmonë që vendi ynë të bëhet një anëtar i plotë, i besueshëm dhe i përgjegjshëm i familjes evropiane”, tha Mariçiq.

Përndryshe, zëvendëskryeministri Mariçiq sot dhe nesër do të zhvillojë një vizitë pune në Paris, ku do të takohet me Clement Bonn, Sekretarin e Shtetit të Francës për Çështjet Evropiane, Isabel Dumont, Presidentin Emmanuel Macron, Këshilltarin Politik për Ballkanin dhe Kryetarin e Komitetit mbi Çështjet Ndërkombëtare, Çështjet dhe Mbrojtja, Christian Cambon.

Mariçiq gjatë vizitës do të mbajë fjalim edhe në konferencën “Dialogje Ballkanike”, ku marrin pjesë zyrtarë të lartë nga Ballkani Perëndimor dhe Evropa.