25/06/2024

Me kalimin e moshës, lëkura juaj humbet natyrshëm kolagjenin dhe elastinën, fibra që janë të rëndësishme për qëndrueshmërinë dhe elasticitetin e lëkurës. Kjo mund të çojë në rrudha, rënie dhe humbje të densitetit të indeve – jo vetëm në fytyrë dhe trup, por edhe në lëkurën e ndjeshme të buzëve.

Megjithatë, nëse jeni mbi 50 vjeçe dhe keni vënë re se buzët tuaja kanë filluar ta humbin plotësinë dhe pamjen rinore, nuk ka pse të shqetësoheni.

Ekspertët thonë se ka disa mënyra natyrale për ta shtuar volumin dhe për t’i bërë buzët më të plota me kalimin e moshës duke mos pasur nevojë për botoks.

Në vijim janë tetë ide si të keni buzë më të plota në mënyrë natyrale:

Eksfoloni buzët

Eksfolimi i buzëve mund t’i ndihmojë ato të duken më të plota me kalimin e moshës. Kjo vjen me përfitimin shtesë të lëmimit të buzëve për një aplikim më të barabartë të produkteve të tjera të buzëve.

“Heqja e lëkurës së thatë në buzë do të lejojë që lagështia të depërtojë. Gjithashtu, akti i eksfolimit do të ndihmojë në stimulimin e prodhimit të kolagjenit”, është shprehur për Best Life, grimerja dhe ekspertja e bukurisë, Margina Dennis.

Hidratimi i shpeshtë i buzëve

Përfshirja e një balsami buzësh të formuluar mirë është një mënyrë tjetër për të pasur buzë më të plota me kalimin e moshës – shprehet thotë Valerie Aparovich, biokimiste dhe kozmetologe-estetiste e certifikuar.

“Lëkura e hidratuar thellësisht duket më e trashë dhe më e plotë, ndërsa lëkura delikate në buzë nuk bën përjashtim. Zbutësit janë grupi kryesor i përbërësve aktivë për t’u kërkuar në formulën e produktit për buzët për këtë qëllim. Ata zbutin dhe rregullojnë buzët dhe ndihmojnë në rivendosjen e ekuilibrit hidrolipidik të lëkurës, duke parandaluar daljen e ujit dhe duke kompensuar mungesën e lipideve”, ka shtuar ajo.

Përdorni liner buzësh

Më pas mund të provoni të krijoni iluzionin optik të buzëve më të plota duke shtuar pak liner buzësh.

“Përdorimi i një lapsi buzësh të njëjtë me ngjyrën e buzëve ose pak më të errët se ngjyra e buzëve, më pas përdorimi i një buzëkuqi dhe vendosja e një shkëlqimi më të lehtë buzësh në qendër, do të krijojë iluzionin e një forme më të plotë buzësh”, ka thënë Kelly Martinez, një artiste grimi.

Ajo pajtohet se mund të arrini buzë më të plota duke krijuar një efekt ombre: “Kontrasti i lehtë shton thellësi dhe dimension. Lëvizja graduale e ngjyrës së buzëve nga më e errët në skajet e jashtme në më të hapura drejt qendrës mund të japë gjithashtu përshtypjen e buzëve më të plota”.

Shmangni disa nuanca dhe përfundime të buzëkuqit

Disa nuanca dhe përfundime buzëkuqi shtojnë volumin, ndërsa të tjerat i bëjnë buzët të duken më të vogla. “Qëndroni larg produkteve shumë të errëta dhe mat për buzët. Ato tërheqin vëmendjen te thatësia dhe linjat rreth gojës”, ka shtuar Dennis.

“Buzëkuqët mat mund të thithin lagështinë nga lëkura, duke shkaktuar rrezikun e tharjes dhe duke i bërë buzët të shtrënguara dhe të rrudhura, për të ruajtur përmbajtjen e ekuilibruar të lagështisë, duke i bërë buzët më të plota”, ka pranuar Aparovich.

Provoni produktet e buzëve me mente

“Vaji esencial i nenexhikut ofron veti qetësuese, ftohëse, freskuese dhe hidratuese dhe jep një efekt voluminoz. Falë përmbajtjes së mentolit, stimulon qarkullimin dhe zgjeron enët e gjakut, duke i bërë buzët në mënyrë natyrale më të shndritshme dhe më të plota”, ka sqaruar Aparovich.

Mos harroni mbrojtjen nga rrezet UV

Mbrojtja e buzëve nga dielli mund t’ju ndihmojë gjithashtu t’i mbani pa dëmtime dhe rrudha. “Balsamet që përmbajnë filtra UV do t’i mbrojnë buzët nga dëmtimet e radikaleve të lira të shkaktuara nga rrezatimi ultravjollcë. Stresi oksidativ kërcënon shëndetin e lëkurës dhe shkakton dehidratim dhe thatësi, duke përshpejtuar shenjat e plakjes”, vë në dukje Aparovich.

Ajo sugjeron përdorimin e një produkti me spektër të gjerë me të paktën 15 SPF, të fortifikuar me vitamina të tretshme në yndyrë me bazë bimore (të tilla si E, K dhe A).

Provoni një pajisje mbushëse

Nëse jeni duke kërkuar për një nxitje të përkohshme, një pajisje për mbushjen e buzëve mund t’ju japë buzët më të plota në pak minuta. Jo kirurgjikale dhe jo invazive, këto pajisje përdorin thithjen për të zbutur linjat dhe për të shtuar volumin. Dennis rekomandon sistemin i cili përdor thithjen me vakum së bashku me një serum buzësh për të ndihmuar në rritjen e prodhimit të kolagjenit duke rezultuar në buzë më të plota.

Produkte për mbushjen e buzëve

Dennis thotë se produktet për mbushjen e buzëve gjithashtu mund të transformojnë pamjen e buzëve tuaja.

“Një zbutje e buzëve ndihmon në rritjen e fluksit të gjakut në buzë, gjë që mund të krijojë një fryrje më të plotë. Për fat të mirë, ka disa zgjedhje novatore që nuk janë të dhimbshme, si opsionet e mëparshme”, ka shpjeguar ajo.