0.8 C
Skopje

Mickoski shënoi penalti në gol të shpraztë dhe goditi mbrojtësen, kështu përfundoi operacioni për ndërim të pushtetit

Deputetët e VMRO DPMNE-së u larguan nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë. Kështu përfundoi operacioni i sotëm i opozitës së udhëhequr nga Hristijan Mickoski dhe Aleksandar Nikoloski për votim mosbesimi ndaj Qeverisë maqedonase.

Është kulmi i një procesi në të cilin janë investuar shumë kohë dhe shumë para. Mickoski në disa raste shpalli shumicë të re parlamentare dhe në fund, kur duhej të ishte finalja e gjithë operacionit, gjuajti penallti në portën e zbrazët dhe goditi shtyllën.

Në thelb, dy grupe u bashkuan, ai shqiptar që donte ta largonte BDI-në nga pushteti dhe ai maqedonas që donte t’i jepte fund qeverisjes së LSDM-së. Dhe vetëm kjo i lidhi, natyrisht, dhe shumë para që u shfaqën në zgjedhje.

Ai koalicion funksionoi fshehurazi apo publikisht në zgjedhjet në Tetovë, Kumanovë, Gostivar. Shkupi etj. dhe opozita arriti të përfshijë një parti në pushtet në atë koalicion. Ndonëse burimet e partisë thanë se në Alternativë lideri Afrim Gashi ishte i izoluar në dëshirën për koalicion me VMRO DPMNE-në, megjithatë ajo parti shkoi shumë larg dhe e kishin të pamundur të ktheheshin pas nënshkrimit.

Edhe në BESA disponimi ishte më shumë ndaj LSDM-së sesa ndaj Mickoskit, gjë që është e kuptueshme sepse ata tre deputetë (pas zgjedhjes së Bilal Kasamit për kryetar të Gostivarit) u zgjodhën si pjesë e koalicionit me LSDM-në.

Dita e enjte u zgjodh për të bërë një paralele historike me të enjten e përgjakshme të 27 prillit 2017 dhe në fund i gjithë projekti i mbushur me shumë para përfundoi në dështim, Mickoski përfundoi në operacionin e indit dhjamor dhe shtroi pyetjen e kuptimit të angazhimit në politikë.