6.8 C
Skopje

Mundja “shkruan” historinë/ Çeçeni Abakarov mposht serbin dhe fiton medalje argjendi

Mundja shqiptare ka regjistruar një rezultat historik. Zelimkhan Abakarov me origjinë çeçene i cili garon nën flamurin shqiptar ka shkruar historinë në Beogradit teksa ka mundur në gjysmëfinale serbin Stevan Miçiç i cili ishte medalist Olimpik.

 

Mundësi kuqezi shkëlqeu në kryeqytetin serb, teksa hodhi në tapet Miçiç plote gjashte here duke siguruar kështu medaljen e argjend por që sot në orën 18:00 do të tentojë medaljen e arit përball amerikanit Thomas Gilman.

 

 

Nëse Abakarov arrin të mund Gilmando të shpallej Kampion Bote dhe do të ishte rezultati më i mirë i arritur ndonjëherë nga një mundës shqiptar.

 

Mundësi kuqezi që garon në peshën 57 kg, ai mundi në çerekfinale uzbekun Gulomjon Abdullaev. Abakarov ka fituar dy medalje për Shqipërinë, një ari në lojrat mesdhetare të zhvilluar në Algjeri dhe një argjendi një lojërat e solidaritetit islamik të zhvilluar në Konia të Turqisë.