27.8 C
Skopje

Ndërron jetë aktorja e njohur, vuante prej kohësh nga kanceri


schedule21:55 – 8 Gusht, 2022

Olivia Newton-John, këngëtarja dhe aktorja më e njohur për rolin e saj në muzikalin Grease, vdiq të hënën në moshën 73-vjeçare. Aktorja ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Kaliforninë Jugore mëngjesin e sotëm, e rrethuar nga familjarët dhe miqtë.

Bashkëshorti i saj, John Easterling konfirmoi lajmin e trishtë. Në karrierën e saj pesë dekadash në muzikën country dhe pop, ajo ka shitur më shumë se 100 milionë disqe dhe ka pasur 40 hite në Billboard 100. Ajo mundi dy herë kancerin e gjirit por u diagnostikua përsëri në vitin 2017.

Olivia Newton-John with her husband, John Easterling, who announced her death on Monday. She is shown, right, in her most iconic role in Grease in 1978

“Ne kërkojmë që të gjithë të respektojnë privatësinë e familjes gjatë kësaj kohe shumë të vështirë. Olivia ka qenë një simbol i triumfeve dhe shpresës për më shumë se 30 vjet duke ndarë rrugëtimin e saj me kancerin e gjirit.”, ka shkruar bashkëshorti i saj.

 

Burri i Newton-John njoftoi vdekjen e saj në faqen e saj në Facebook të hënën. Ajo ishte 73

/abcnews.al