10.8 C
Skopje

Nga 1 maji transport falas hekurudhor për disa kategori të qytetarëveepa09067752 A general view of Helsinki train, Helsinki, Finland, 11 March 2021. As the pandemic worsens in Finland and specially in Helsinki metropolitan area, many restrictions are tightened. Restaurants, bars, indoor sports facilities, swimming pools and public saunas will be closed. Also mask recommendations are being tightened in public transport. The new restrictions apply at least until the end of March. EPA-EFE/KIMMO BRANDT

Qeveria përmes Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve dhe Hekurudhave  vendosi  transport falas në disa ditë të javës për disa kategori qytetarësh në trafikun hekurudhor.

Transport falas për të rinjtë deri në 27 vjeç, çdo javë të parë dhe të tretë të muajit, në fundjavë nga e premtja në orën 12:00, deri të hënën në orën 12:00.

Transport falas për të moshuarit, gratë deri në 62 vjeç dhe burrat deri në 64 vjeç çdo fundjavë të dytë të muajit (e premte, e shtunë dhe e diel);

Transport falas për studentët çdo të enjte -Transporti falas për të gjithë nxënësit e arsimit të mesëm një herë në javë të mërkurën.

Transporti falas do të fillojë nga 1 maji 2022, sipas orarit të udhëtimit.