13.8 C
Skopje

Operacion “antiterror” në Turqi, 110 të arrestuar, mes tyre 60 organizatorë protestash në rrugët e vendit

110 persona u arrestuan të martën si pjesë e një operacioni “antiterrorist” në Turqi. Sipas mediave turke operacioni, i cili synonte Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), vjen tri javë përpara zgjedhjeve kryesore në maj, me presidentin Rexhep Tajip Erdogan që po lufton për të vazhduar sundimin e tij prej dekadash.

Arrestimet u bënë në 21 provinca në të gjithë Turqinë, duke përfshirë provincën juglindore të Dijarbakirit, e cila ka një shumicë kurde.

“Njëzet avokatë, pesë gazetarë, tre aktorë dhe një politikan” u ndaluan, tha Oda e Avokatëve të Dijarbakirit, duke detajuar se avokatëve u ndalohet të kontaktojnë klientët e tyre për 24 orë. Ai sugjeroi se numri i arrestimeve mund të rritet në 150.

“Shtëpitë e shumë njerëzve, duke përfshirë gazetarë, avokatë dhe drejtues të OJQ-ve, u kontrolluan në orët e hershme të mëngjesit,” tha Shoqata e Studimeve të Medias dhe Ligjit (MLSA), një organizatë jofitimprurëse turke.

Midis të dyshuarve, janë edhe planifikuesit e rreth 60 protestave në rrugë që nga viti 2017, ata që financuan organizatën dhe ata të përfshirë në strukturën mediatike të organizatës, avokatët dhe disa drejtues të shoqatës.

Zgjedhjet mbarëkombëtare do të zhvillohen në Turqi më 14 maj. Sondazhet parashikojnë një garë të ngushtë midis Partisë AKP të Presidentit Erdogan dhe kandidatit të opozitës Kemal Kiliçdaroglu, pas të cilit janë bashkuar disa parti të tjera politike.

Erdogan ka qeverisur Turqinë që nga viti 2003, por mbështetja e tij ka marrë një trokitje në vitet e fundit mes një ekonomie në kolaps dhe akuzave se ai po e drejton vendin drejt autoritarizmit.

Tërmetet shkatërruese në fillim të shkurtit që vranë më shumë se 50.000 dhe lanë miliona të pastrehë, e kanë dëmtuar më tej popullaritetin e tij, me disa që kritikojnë atë që ata e konsiderojnë reagimin e ngadaltë të autoritetit dhe qëndrimin e dobët ndaj rregulloreve të ndërtimit.

Në tetor, u vendosën ligje të reja që shtrënguan kontrollin e autoriteteve mbi rrjetet sociale, duke nxitur aktivistët e të drejtave të njeriut të shprehin shqetësimin për atë që ata e konsideronin një hap tjetër drejt autoritarizmit.

/s.f