16.8 C
Skopje

Përfundon takimi – s’ka marrëveshje Qeveri-SBAShK, greva vazhdon

Pa marrëveshje ka përfunduar takimi ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe Këshillit Grevist të BSKP-së, raporton Ekonomia Online.

Kryesuari i Këshillit Rrahman Jasharaj tha se s’ka asnjë ndryshim nga pozicionet e grevistëve dhe Qeverisë.

“Sapo dolëm nga një takim shumë kohë i pritur me kryeministrin Albin Kurti, ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci dhe ministrin e Financave, Hekuran Murati. Takimi ishte goxha i gjatë”.

“Ne si Këshill Grevist i prezantuam kërkesat tona legjitime dhe që mediat i dinë. Ata na treguan për angazhimin që i kanë bërë dhe mund të them se takimi ishte përmbajtjesor por për momentin nuk ka ndryshime. Ne qëndrojmë me kërkesat tona”.

“Nuk ka arritje. Ne do t’i themi jo pakos së qeverisë. Asgjë e re nuk ndodhi. E lutëm shumë që ata të bëjnë një veprim konkret pasi ka buxhet dhe mundësi që të ofrojnë një mundësi e re për ta kapërcyer këtë situatë”.

Sipas tij, lajmi më i mirë është se dialogu ka filluar mes sindikatave dhe Qeverisë.