16.8 C
Skopje

Përkujtohet 21 zyrtarët policorë të rënë në kryerje të detyrës

Me rastin e shënimit të ditës memoriale për zyrtarët policorë të rënë në kryerje të detyrës, të martën është organizuar ceremonia memoriale në nderim të tyre. Të pranishëm ishin personalitete të larta shtetërore, korri diplomatik, përfaqësues të institucioneve vendore dhe ndërkombëtare, familjarë të policëve të rënë në kryerje të detyrës, raporton Ekonomia Online.

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, duke për
kujtuar rënien e 21 policëve gjatë kryerjes së detyrës, tha se ata ranë duke e
mbrojtur sovranitetin dhe integritetitn territorial të vendit.

“26 korriku është data e policëve heronj të vendit tonë. të cilët nuk kursyen as vetën në mbrojtje të sovranitetit dhe integritetit territorial. E gjithë kjo sakrificë u bë për mbrojtje të vendit tonë. Sot po shënojmë 22 vite të këtij institucioni bosht të shtetit tonë. Me punën e tyre të palodhshme, Policia e Kosovës është shndërruar në institucionin më të besueshëm të popullit tonë. 21 policët e rënë në sundim të ligjit e të paqes në vendin tonë, sot këtu i kujtojmë 21 heronjtë tanë. Në këtë ditë e shënojmë edhe rënien e heroit tonë Enver Zymberit, i cili sa ishte në vendosje të rendit dha jetën në mbrojtje të integritetit dhe sovranitetit të vendit tonë”, tha Konjufca.