20/07/2024

Përbërësit:

(për 4 persona)

– 4 fileto salmon më të mëdha (600-800 g)

– 2 lugë vaj ulliri

– 2-3 lugë çaji erëz të thatë bimore

– 1,5 lugë mustardë

– 2 lugë mjaltë

Përgatitja:

Vendosni filetot e salmonit në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.

Lyejeni me vaj ulliri dhe spërkatni me barishte të thata.

Përzieni mustardën dhe mjaltin në një tas të vogël dhe lyeni salmonin me furçë. Piqet në furrë të nxehur në 250 gradë për rreth 10-15 minuta.

Shërbejeni me një sallatë sipas dëshirës tuaj.

Këshillë :

Në vend të mjaltit, mund të përdorni sheqer ngjyrë kaf ose shurup panje.