14/04/2024

Avokati 70-vjeçar i të drejtave të njeriut u dënua për “diskreditimin e vazhdueshëm” të ushtrisë ruse në një artikull që dënonte pushtimin e Ukrainës nga Moska. Orlov e hodhi poshtë çështjen kundër tij si të motivuar politikisht, duke i thënë gjykatës së Moskës që e dënoi: “Unë nuk pendohem për asgjë dhe nuk jam penduar për asgjë”. Aktivisti u prangos dhe u mor direkt nga salla e gjyqit.

Oleg Orlov, bashkëkryetari 70-vjeçar i Qendrës Përkujtimore për të Drejtat e Njeriut, fitues i Çmimit Nobel për Paqe, mori një dënim me 30 muaj burg nga një gjykatë në Moskë të martën për kritikat e tij ndaj luftës në Ukrainë.

Avokati veteran i të drejtave të njeriut u dënua për “diskreditimin e përsëritur” të ushtrisë ruse në një artikull që ai shkroi duke dënuar pushtimin e Ukrainës, i cili filloi më 24 shkurt 2022 dhe ndezi një luftë të vazhdueshme tashmë në vitin e tretë.

Në Rusi, autoritetet ende zyrtarisht i referohen konfliktit si një “operacion ushtarak special” dhe jo si një pushtim. Çdo kritikë për luftën censurohet dhe kriminalizohet si fyerje për ushtrinë ruse, një krim i dënueshëm me gjobë e deri me burgim.

Orlov e hodhi poshtë çështjen kundër tij si të motivuar politikisht, duke i thënë gjykatës së Moskës që e dënoi: “Unë nuk pendohem për asgjë dhe nuk jam penduar për asgjë”. Aktivisti u prangos dhe u mor direkt nga salla e gjyqit.

Organizata e tij, Memorial, e quajti fjalinë “një përpjekje për të mbytur zërin e lëvizjes për të drejtat e njeriut në Rusi dhe çdo kritikë ndaj shtetit”. Ai premtoi se do të vazhdojë punën e tij. Memorial, grupi Orlov bashkë-kryesues, dokumentoi abuzimet e të drejtave të njeriut gjatë epokës sovjetike. Ai fitoi Çmimin Nobel për Paqen në vitin 2022.

Orlov fillimisht u urdhërua të paguante një gjobë prej 150,000 rubla (rreth 1,381 euro në atë kohë), por prokuroria apeloi vendimin, duke kërkuar një dënim më të ashpër – të cilin e fitoi të martën.

Vendimi i gjykatës u dënua nga disa diplomatë perëndimorë, duke përfshirë ambasadoren e SHBA në Moskë, Lynn Tracy.

Në deklaratë ajo ka shkruar:

“Jam e shqetësuar nga rezultati i sotëm. Oleg Orlov personalisht luftoi për të drejtat e rusëve për më shumë se 45 vjet. Në kohët e mëparshme përpjekjet e tij u shpërblyen në nivelet më të larta. Në Rusinë e sotme, ai është i mbyllur për ta”.