16.8 C
Skopje

Rusët u përpoqën të sulmonin 2 herë ndërtesën ku ishte Zelensky dhe familja e tij

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka refuzuar të evakuohet nga Kievi edhe kur vrasësit rusë po përpiqeshin të sulmonin ndërtesën ku ai po qëndronte, sipas revistës TIME.

Këshilltari presidencial Oleksiy Arestovych i tha revistës se presidentit i ishte kërkuar të shkonte në një strukturë të sigurt larg kryeqytetit, pasi këshilltarët e paralajmëruan atë se kompleksi ishte në rrezik nga  snajperët dhe granatat.

Zelenskyy dhe ndihmësit e tij iu dhanë jelek antiplumb dhe pushkë sulmi, por jo të gjithë dinin se si t’i përdornin ato.

“Ishte një çmendinë absolute. Automatikë për të gjithë. Vendi ishte i hapur. Ne nuk kishim as blloqe betoni për të mbyllur rrugën”,-tha zoti Arestovych.

Ai zbuloi gjithashtu se gruaja dhe fëmijët e Zelenskyy ishin ende në ndërtesë kur rusët u përpoqën dy herë të sulmonin ndërtesën më 24 shkurt.

Presidenti refuzoi të largohej, megjithëse familja e tij u dërgua në një vend më të sigurt. Natën e dytë, ai bëri një video jashtë për t’u treguar njerëzve të tij se ishte ende në Kiev.

Arestovych tha gjithashtu se Zelenskyy bëri një udhëtim në vijën e frontit në fillim të marsit, duke marrë vetëm një ekip të vogël sigurie./Opinion.al