27.8 C
Skopje

Skandali/ Policja vjedh kartën bankare të të vdekurit, bën shpenzime luksoze dhe trajtime bukurie

Një oficere policie përdori kartën bankare të një personi të vdekur për një shpenzim luksoz, duke përfshirë 450 dollarë tek një parukeri.

Oficerja Dianne Ferreira, nga St. Cloud, Orlando, u zbulua se kishte shpenzuar qindra dollarë për blerje personale, trajtime bukurie, mbushje gazi, ushqime dhe qëndrim në hotel.

Ferreira mori kartën bankare në shtëpinë e dikujt që kishte vdekur më 3 prill, tha sherifi i qarkut Osceola, Marcos López. Ajo gjithashtu pranoi se kishte marrë fotografi të detajeve të bankës.

Të dhënat tregojnë se 25-vjeçarja ishte arrestuar në burgun e qarkut Osceola, me akuzën e vjedhjes së informacionit të kartës së kreditit, mashtrimit dhe vjedhjes së identitetit, por që atëherë është liruar.

E punësuar nga Departamenti i Policisë së St. Cloud në gusht 2021, ajo dha dorëheqjen pas akuzave.

Shefi i SCPD Douglas Goerke, i kërkoi falje familjes së viktimës për veprimet e Ferreira, duke i quajtur ato “të dënueshme”.

Ai tha: Unë nuk kam asnjë tolerancë për oficerët që dëmtojnë komunitetin tonë ose shkelin besimin e tij.

Goerke shtoi se agjencia e tij “ka punuar ngushtë” me policët, të cilët zbuluan se tarifat e kartës së kreditit ishin bërë nga Ferreira, një oficere patrullimi, një ditë pasi shkoi në shtëpinë e një personi që kishte vdekur në St. Cloud.

Ndërsa Sherifi i Qarkut Osceola Marcos López tha se ajo pranoi se kishte marrë fotografi të kartave të kreditit të viktimës dhe i kishte ngarkuar ato në disa aplikacione celulare, raporton Orlando Sent inel.

Dokumentet që detajojnë hetimin e mashtrimit nuk janë publikuar nga Zyra e Sherifit dhe nuk ishin ende të disponueshme në dosjet gjyqësore.

Policët po hetojnë më tej nëse Ferreira ka kryer vepra të tjera në kohën e saj si oficere policie./m.j