16.8 C
Skopje

Tragjedia në xhirimet e filmit “Rust”, FBI publikon raportin: Alec Baldwin e tërhoqi këmbëzën e armës që vrau kineasten


schedule10:41 – 14 Gusht, 2022

FBI ka arritur në përfundimin se Alec Baldwin tërhoqi këmbëzën e armës që vrau kineasten Halyna Hutchins gjatë xhirime të filmit Rust. Aktori qëlloi aksidentalisht Hutchins ndërsa ata po xhironin filmin në tetor 2021, por gjithmonë pohoi se ai nuk e tërhoqi këmbëzën.

Megjithatë, një hetim i sapo përfunduar i mjekësisë ligjore nga FBI thotë se arma në fjalë nuk mund të ishte shkrepur pa u tërhequr fizikisht këmbëza. Gjetjet janë shqyrtuar nga Zyra e Hetuesit Mjekësor të Nju Meksikos dhe një raport i mëtejshëm e ka klasifikuar ngjarjen si aksident.

Pamjet e publikuara nga policia tregojnë Alec Baldwin në setin e filmit Rust duke ushtruar me armë. Pamjet u kapën përpara se kineastja Halyna Hutchins të lëndohej për vdekje.

“Vdekja u shkaktua nga një plagë me armë zjarri në gjoks”, thuhet në raport. “Rishikimi i raporteve të disponueshme të zbatimit të ligjit nuk tregoi asnjë demonstrim bindës se arma e zjarrit ishte e ngarkuar qëllimisht me municion të vërtetë në shesh.”

Kinematografia Halyna Hutchins shihet në këtë foto pa datë, të marrë nga Reuters më 23 tetor 2021. Krediti i detyrueshëm SWEN STUDIOS/Fletushka nëpërmjet REUTERS. KUJDES REDAKTORËT - KJO IMAZH ESHTE FURNIZUAR NGA NJË PALË E TRETË. IMAZHET E DITËS TPX KREDI E DETYRUAR

Aktori besonte se arma që i ishte dorëzuar teksa ishte gati të filmonte një skenë në setin e filmit, ishte një “armë e ftohtë”. Në një intervistë televizive, aktori tha se “do të bënte çdo përpjekje për të zhbërë atë që ndodhi”, por nuk ndihet fajtor për të shtënat fatale.

Alec Baldwin është treguar për vdekjen e Halyna Hutchins

/abcnews.al