18.8 C
Skopje

TURQI/ Sulm me armë në godinën e Federatës së Futbollit

Në drejtim të Selisë së Federatës Turke të Futbollit (TFF) pranë Stambollit është gjuajtur sot me armë zjarri.

Sipas mediave lokale turke nuk ka pasur të lënduar.

Sipas agjencisë private të lajmeve “DHA”, shtatë plumba u qëlluan nga jashtë ndërtesës duke synuar zyrën e presidentit të Federatës, si dhe një sallë konferencash që ndodhet në katin e poshtëm, raporton Fanatik.com.

Autorët janë larguar me makinë, ndërsa nuk raportohet për të lënduar.

Selia e TFF ndodhet në Riva, në verilindje të Stambollit, në brigjet e Detit të Zi.

Omer Çelik, zëdhënësi i partisë në pushtet AKP, tha se ai foli me presidentin e Federatës, Mehmet Buyukesi, pas incidentit.

Guvernatori i Stambollit, Ali Yerlikaya, tha përmes Twitter se është duke u hetuar për rastin për të zbardhur shkakun dhe zbuluar autorët.

Hamit Altıntop: Ne u hodhëm në tokë sapo dëgjuam të shtënat

Një deklaratë e minutës së fundit erdhi pasi planet për ndërtesën e TFF u realizuan gjatë sulmit në zyrën e presidentit dhe dhomën e bordit të vendosur në katin e poshtëm. Anëtari i Bordit të TFF-së Hamit Altıntop bëri një deklaratë të veçantë për Milliyet pas sulmit, duke thënë: “Sapo dëgjuam të shtënat, u hodhëm në tokë. Miqtë në bord menduan se isha i plagosur. Shpresoj se autorët të gjenden sa më shpejt”.

“Një hetim në shkallë të gjerë është nisur për sulmin”

Guvernatori i Stambollit Ali Yerlikaya bëri një deklaratë në lidhje me sulmin e armatosur kundër godinës së TFF. Guvernatori Yerlikaya bëri një deklaratë në llogarinë e tij në rrjetet sociale, “Dënoj fuqishëm sulmin e armatosur në ndërtesën e administratës së Federatës Turke të Futbollit në Riva. Një hetim në shkallë të gjerë ka nisur në lidhje me sulmin. /abcnews.al/