19.8 C
Skopje

VIDEO/ 10 vite nga festimi “Calma” i CR7, një gol që “heshti” një Camp Nou të stërmbushur

schedule14:48 – 22 Prill, 2022

Në ditën e 35-të të ndeshjes së sezonit 2011-12 në La Liga, Real Madrid bëri udhëtimin në Camp Nou për një përplasje të mundshme për titullin. Me vetëm katër pikë që ndajnë liderët e ligës “Los Blancos” dhe Barcelona e vendit të dytë, tensioni rreth “El Clasico” ishte i dukshëm. Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi nisën për skuadrat e tyre përkatëse, por ajo natë do t’i përkiste gjithmonë një njeriu.

Me golin e minutës së 70-të të Alexis Sanchez që anuloi golin e hapjes së Sami Khedira-s, Camp Nou parashikoi një ndryshim në moment. Blaugranët më në fund kishin thyer rezistencën e Madridit dhe tani po përgatiteshin për të goditur me nokaut. Fatkeqësisht për skuadrën vendase dhe mbështetësit e tyre, Real kishte në dispozicion një fitues të pamëshirshëm ndeshjeje.

Vetëm tre minuta pas golit të barazimit të Sanchez, Ronaldo ndoqi topin e përsosur të Mesut Ozil nga e djathta dhe e goditi përtej një Victor Valdes të pafuqishëm. Jo vetëm që i shuajti aspiratat e Barcelonës për titull me atë goditje, por ai gjithashtu heshti Camp Nou me një festë tashmë ikonike ‘Calma’.

Me mirësjellje të heroizmit të bomberit portugez, Real Madrid siguroi një fitore 2-1, duke hapur një epërsi prej shtatë pikësh në krye të tabelës së La Ligës. Me vetëm tre ndeshje për të luajtur, fitorja, triumfi i parë i Madridit në ligë në Camp Nou që nga viti 2007, vulosi praktikisht titullin e 32-të të La Ligës për “Los Blancos”./ h.ll/abcnews.al