27.8 C
Skopje

VIDEO/ Çiklisti Olsi Velijaj është fituesi i etapës së parë në aksin Piskupat-Korçë

schedule20:16 – 14 Korrik, 2022

Olsi Velijaj i ekipit të Tiranës është fituesi i etapës së parë të kupës së Shqipërisë Piskupat-Pogradec-Bilisht-Korçë 106. 4 km e gjatë.

Tiranasi i njohur e ka përshkuar këtë etapë për 2 ore 40 min e 18 sekonda duke lënë në vendin e dytë Marolino Hoxha të Apollonisë dhe Marçelo Kola i Vllaznise.

Çiklisti fitues i kësajë etape pas garës është shprehur se etapa e parë ka pasur mjaft rivalitet në veçanti nga Bilishti deri në Korçe kjo edhe për meritë të 5 çiklistëve të tjerë

Per Junioret fitues i kesaje etape eshte shpallur Flavio Venomi i Vllaznise me 2 ore 40 min e 23 sekonda dhe ne vendin e dyte vendin e dyte Antonio Kallari i studentit. Te dy keta çiklist kane garuar me çiklistet e elites se moshës 23 vjeçare mjaft e bukur edhe etap e kadeteve Piskopat 1 – Korçë 55 km e gjate etape e cila është kontrolluar nga km i pare e deri ne fund nga 3 çiklit të Tiranës dhe dy të Skenderbeut.

Ne finish kane hyre sebashku 3 çiklist te Tiranes por fitues ka qene Emil Priftaj nje nga çiklistet me te mire te kesaje kategori moshe. Pas gares Priftaj është shprehur optimist se do jete ai fitues i etapes se dyte te kupes se Shqipërisë.

Nesër zhvillohen 3 etapat e dyta për kadet junior dhe elite. /abcnews.al/