-0.2 C
Skopje

West Ham, Arsenal, apo Millwall. Cilën skuadër simpatizonte Elizabeth II?

Përshtati në shqip abcnews.al nga Gol.ru.

Mbretëresha Elizabeth II e Britanisë së Madhe ka vdekur në moshën 96-vjeçare. Mes shumë mistereve rreth imazhit të saj, Anglia ishte e shqetësuar edhe për futbollin.

Shkuarja në stadium e ndihmoi mbretëreshën e re në fillimet e mbretërimit të saj

Më 6 shkurt 1952, mbreti George VI vdiq nga tromboza. Vetëm dy ditë më vonë, vajza e tij, shumë e re për monarkët e kësaj moshe (ajo ishte vetëm 25 vjeç për shembull, George VI u bë mbret në moshën 40-vjeçare) bëri betimin dhe u bë Elizabeta II.

Njerëzit e thjeshtë nuk e pëlqenin vërtet mbretëreshën: ajo nuk u shfaq shumë në botë (megjithëse ndonjëherë zëvendësonte babanë e saj në ngjarje të ndryshme), ajo dukej primare dhe, me fjalët e saj, i donte kuajt më shumë se njerëzit. Krahasimi me babanë e saj, një simbol i luftës së Britanisë së Madhe në Luftën e Dytë Botërore, Elizabeth humbi në gjithçka. Ky imazh duhej ndryshuar.

Kjo u ndihmua nga data e kurorëzimit. Ajo u emërua më 2 qershor 1953, pas gati një viti e gjysmë nga hyrja aktuale në fron. Kjo ndodhi për shkak të traditave të vjetra: pas vdekjes së sundimtarit të mëparshëm, është e nevojshme të duroni një pauzë zie.

Gjatë gjithë kësaj kohe, mbretëresha dhe shoqëruesit e saj kanë punuar për imazhin e monarkut të ri. Detyra kryesore mbeti e njëjtë: është e nevojshme të afrohet Elizabeth me njerëzit.

Për këtë doli finalja e FA Cup, e cila u zhvillua pikërisht një muaj para kurorëzimit. Blackpool dhe Bolton Wanderers u takuan në Wembley, në mesin e 100,000 spektatorëve ishte Mbretëresha dhe burri i saj Philip. Përveç turmës në stadiumin kryesor të vendit, finalja u shikua për herë të parë në TV: BBC vuri re se para kurorëzimit të mbretëreshës së ardhshme, britanikët blejnë ose marrin me qira masivisht televizorë, kështu që ata shfaqën lojën.

Blackpool fitoi 4-3. Kupa dhe shenjat e nderit iu dorëzuan fituesve nga vetë Elizabeth. Dëshmitarët vunë re se mbretëresha ishte e dashur dhe miqësore, shkëmbyen komente me lojtarët, shtrënguan duart dhe buzëqeshin.

Ideja është joorigjinale. Anglia kishte parë një skenar të ngjashëm 16 vjet më parë. Më 1 maj 1937, George VI dhe gruaja e tij Elizabeth (nëna e kësaj mbretëreshe) morën pjesë në finalen e FA Cup në Wembley, ku dhanë çmime, buzëqeshën dhe punuan për publikun. Ndeshja u zhvillua dy javë para kurorëzimit të monarkut.

Vizita tjetër e profilit të lartë të Elizabeth II në futboll u zhvillua vetëm 13 vjet më vonë. Në vitin 1966, Anglia priti Kupën e Botës. Për vendin, ky turne ishte eventi kryesor i shekullit dhe suksesi më i mirë i kombëtares. Mbretëresha nuk mund ta humbiste këtë. Ajo mori pjesë në dy ndeshje: ndeshjen hapëse kundër Uruguait dhe finalen Angli-Gjermani Perëndimore. Skenari është i njëjtë: çifti mbretëror në tribuna, buzëqeshje, çmime.

Dyzet vitet e ardhshme kaluan si zakonisht: nuk kishte arsye të profilit të lartë për të shkuar në futboll, dhe për këtë arsye përmendja e Elizabeth në lajmet e futbollit u reduktua në kalorësinë e lojtarëve ose trajnerëve të rëndësishëm.

Por edhe pa një dalje në stadium dhe një minimum publiciteti për këtë temë, mbretëresha është kthyer në një temë të veçantë në botën e lojës.

Ata thonë se Elizabeth II po rrënjosej fshehurazi për West Ham. Apo Arsenali?

Gjatë gjithë këtyre viteve, gazetarët nuk u qetësuan: në një vend të tillë futbolli, mbretëresha duhet ta dojë futbollin. Por burime në pallat sqaruan: po, ajo është fanse e një klubi të caktuar, por nuk mund ta bëjë hapur. Në fund të fundit, çdo simpati e hapur do të perceptohet negativisht.

Prandaj, Elizabeth preferoi të heshtë dhe të mos përgjigjet ndaj thashethemeve të egra. Dhe ndonjëherë ata ishin vërtet të egër. The Sun ka raportuar se Mbretëresha është duke ndjekur fshehurazi lojërat në Millwall, një klub londinez i njohur për tifozët e dhunshëm.

Daily Mirror doli me një përgënjeshtrim të këtij informacioni: kolegët ngatërruan gjithçka dhe u keqkuptuan. Ky punonjës i paidentifikuar në pallat është një tifoz i Millwall-it dhe mbretëresha po kërkon armiqtë e tyre kryesorë nga West Ham.

Elizabeth, sipas botimit, admironte trajnerin e madh të West Ham, Ron Greenwood, i cili së bashku me klubin fituan Kupën FA dhe Kupën e Fituesve të Kupave. Ajo u takua me Ronin disa herë dhe u mahnit nga edukimi i tij.

Argumenti i fundit në favor të lidhjes mes Elizabeth dhe West Ham ishte Princi Harry. Në moshën e tij, ai ka pozuar me një këmishë klubi në duar. Edhe pse u hoq me lehtësi nga botimet, Harry vizitoi stadiumin Upton Park për një vizitë dhe iu dorëzua një bluzë nga përfaqësuesit e klubit.

Të dy Millwall dhe West Ham përfaqësojnë East End, zonën më të trazuar të Londrës. Para luftës, këtu jetonin fashistët dhe anarkistët, pasi mijëra emigrantë nga Azia dhe Afrika u vendosën këtu, si dhe punëtorë nga fabrikat lokale.

Dhe e gjithë kjo është argumenti kryesor kundër faktit se klubi i preferuar i mbretëreshës është nga atje.

Dëshmia më domethënëse (për momentin) se Elizabeth është ende një tifoze e një ekipi të caktuar u shfaq në 2007.

Arsenali më në fund ka përfunduar stadiumin e ri, ceremonia e hapjes ishte planifikuar në mënyrë specifike për tetor 2006 për të shënuar 120 vjetorin e klubit. Në eventin e njohur ishte e ftuar edhe mbretëresha, por Elizabeta nuk erdhi për shkak të dhimbjes së shpinës. Në vend të kësaj, Emirates u hap nga bashkëshorti i saj Philip.

Disa muaj më vonë, Arsenali mori një ftesë në Buckingham Palace.

“Mbretëresha ishte e zhgënjyer që nuk mundi të hapte zyrtarisht stadiumin e ri të Arsenalit për shkak të problemeve të shpinës”, tha një përfaqësues i Elizabeth. “Prandaj, Madhëria e Saj vendosi të organizojë një festë madhështore për të falënderuar të gjithë pjesëmarrësit e projektit për punën e tyre të palodhur, si dhe për të takuar njerëz të rinj.”

Rasti është i paprecedentë: për herë të parë, një klub i tërë futbolli u shfaq në pritjen e Mbretëreshës. Arsene Wenger, Thierry Henry dhe i gjithë ekipi kaluan 40 minuta në rezidencën e Mbretëreshës. Ajo komunikoi me qetësi me lojtarët, tregoi histori për pallatin dhe vuri në dukje talentin e gjithanshëm të Henrit.

Mbretëresha i bëri përshtypjen më të madhe 19-vjeçarit Cesc Fabregas: “Ajo e dinte saktësisht se kush isha unë”, tha ai në një intervistë për radion spanjolle. – Biseduam pak, diskutuam për mbretin e Spanjës. Dhe më pas ajo na rrëfeu se ka qenë një tifoze e Arsenalit për një kohë të gjatë dhe është shumë e lumtur që na sheh”, tha asaj kohe Fabregas.

Këto fjalë në Angli shpërthyen infobombën. Publikimet u bënë sërish thirrje të gjithëve që punojnë në pallat. The Sun përsëri kreu një hetim: sipas botimit, Madhëria e Saj ka qenë një tifoze e Arsenalit për më shumë se pesëdhjetë vjet. Kjo dashuri iu rrënjos Elizabetës nga nëna e saj, e cila admironte talentin e anësorit Denis Compton. Denis luajti vetëm 54 ndeshje për Arsenalin (lufta dhe shëndeti ndërhynë), por arriti të fitojë kampionatin në 1948 dhe FA Cup në 1950.

Ne gjetëm gjithashtu referenca për hapjen e Emirateve: në vitin 1936, xhaxhai i Elizabeth, Princi i Uellsit, hapi tribunën perëndimore në stadiumin e vjetër të Highbury.

Edhe mbretëresha e injoroi këtë informacion. Si dhe supozimi se ajo është një fanse e Glasgow Rangers. Ian Davidson, anëtar i Parlamentit për Glasgow, hasi në një foto të ekipit skocez ndërsa ishte në një turne në Pallatin Buckingham. Fotografia u gjet në katet e sipërme të ndërtesës, ku vizitorët zakonisht nuk shkojnë.

“Nuk e di saktësisht se në cilin vit është kjo foto. Por padyshim që janë Rangers, i njoha nga uniformat e tyre dhe mbishkrimi sipër fotos”, shpjegon Davidson.

Fatkeqësisht, ai nuk e mori vesh se kush e kishte varur saktësisht foton e ekipit në atë dhomë. Ndoshta ishte Filipi ose një nga fëmijët e Mbretëreshës. Por tifozët e Rangers tashmë e kanë marrë këtë ide dhe po e quajnë ekipin e tyre “Djemtë e Mbretëreshës”.

Një përfaqësuese e Buckingham Palace iu përgjigj të gjitha pyetjeve në lidhje me klubin e saj të preferuar për të: “Gjatë mbretërimit të saj, Mbretëresha ka marrë pjesë në disa finale të Kupës Kombëtare dhe Kupës së Botës. Ajo padyshim që e mbështet ekipin e Anglisë. Ne nuk kemi nevojë të dimë pjesën tjetër”. /abcnews.al/