17.8 C
Skopje

Xhaferi takohet edhe me Zelenskyn

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi është bërë politikani i parë shqiptar në Ballkan që ka udhëtuar drejt Ukrainës, ndërsa kjo e fundit i reziston agresionit rus prej më shumë se dy muajsh.

Gjatë qëndrimit të tij, ai është pritur edhe nga zyrtarë të lartë ukrainas, përfshirë presidentin Volodymyr Zelenskyy.

“Ngushëllimi im i sinqertë dhe shumë i thellë ndaj fëmijëve, prindërve, grave dhe burrave që i humbën më të afërmit. Për nder të jetëve të humbura, obligohemi që t’ju dëgjojmë me kujdes dhe t’ju ndihmojmë që sërish të ndërtoni të rrënuarën.

Falënderim ndaj të gjithë luftëtarëve për liri në Ukrainë, që në kushte lufte na mundësuan të udhëtojmë të sigurt në Ukrainë dhe që e ndajnë bukën me ne”, ka shkruar Xhaferi në rrjete sociale.