24/02/2024

BBC ka afruar informacionet më të fundit deri në orën 6:30 me orën në Izrael dhe në Gaza.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se spitali Al-Shifa në qytetin e Gazës “nuk po funksionon më si spital”

Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se “të shtënat e vazhdueshme me armë zjarri dhe bombardimet” në zonën përreth spitalit kanë “përkeqësuar rrethanat tashmë kritike”.

Shefi i kirurgjisë së Al-Shifa, Dr Marëan Abu Saada, tha për BBC se një foshnjë e tretë e lindur para kohe ka vdekur për shkak të mungesës së energjisë.

Ushtria izraelite ka përsëritur se është “gati të ndihmojë” në evakuimin e dhjetëra të porsalindurve të pambrojtur që po u jepet kujdeset në një spital tjetër.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës e drejtuar nga Hamasi thotë se ka të paktën 2,300 njerëz ende brenda spitalit

Izraeli filloi sulmet në Gaza pas sulmeve të Hamasit më 7 tetor, ku u vranë 1200 njerëz dhe më shumë se 200 u morën peng.

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se më shumë se 11,000 njerëz janë vrarë në Gaza që nga ajo kohë – nga të cilët më shumë se 4,500 ishin fëmijë.