24/05/2024

Zinedin Zidan i zbuloi Lionel Messit se kush ishte kundërshtari i tij më i fortë apo më i ashpër në një bisedë magjepsëse që ka potencialin për të ‘thyer’ rrjetin. Dy legjendat u ribashkuan për një video me kompaninë Adidas, me bisedën e plotë prej 29 minutave të postuar në YouTube.

Të filmuar në Majami, të dy folën për një sërë temash duke filluar nga familja e tyre, finalet e Kupës së Botës, veshja e fanellave me numrin 10 për ekipet e tyre përpara se të ndërronin fanellat në fund. Të dy e bënë me radhë për t’i bërë pyetje njëri-tjetrit dhe njëra që Messi i bëri Zidane ishte për lojtarin me të cilin ai kishte më të vështirë të luante. Megjithatë, ishin dy lojtarë që Zidan nuk i pëlqente të luante kundër tyre. Fituesi i Topit të Artë të vitit 1998 vlerësoi legjendën e Milanit dhe të Italisë, Paolo Maldini për sa “i zgjuar” ishte, ndërsa theksoi gjithashtu se Lilian Turam nuk ishte dikush me të cilin dëshironi të përballeni.

Zidan fitoi Kupën e Botës së bashku me francezin, i cili gjithashtu luajti përkrah Messit për dy sezone te Barcelona.

“Lojtari më i ashpër? Epo, jo lojtari më i ashpër, por më i vështiri ishte Paolo Maldini. Sepse ai ishte shumë i zgjuar, inteligjent në fushë.

Dhe Thuram. Ai ishte i ashpër. Kur ai është në ekipin tuaj, ju jeni të lumtur. Por nëse ai luan kundër jush, ju nuk jeni”, deklaroi Zidan./Telegraf/